„Modlím se za ty, kteří mě zatkli,“ stojí na novém památníku obětem komunismu

„Modlím se za ty, kteří mě zatkli,“ stojí na novém památníku obětem komunismu
12. srpna 2019 Události Autor: Kristýna Fuksová

V klášterním kostele v Želivě odhalili nový památník věnovaný kněžím, řeholníkům a řeholnicím, které věznil komunistický režim. Samotný klášter sloužil v 50. letech jako internační tábor, ve kterém věznili například P. Antonína Šuránka. Jeho zápisky z deníku teď nese pomník odhalený při letošní pouti smíření.

Středem pomníku z dílny slovenského umělce Svetozára Ilavského je ukřižovaný Kristus. Jeho podoba vznikla už v roce 2003 při příležitosti návštěvy Jana Pavla II. na Slovensku. Památník doplňuje deska s citátem z deníku Antonína Šuránka, jednoho z internovaných kněží. Zaznamenal, že se denně modlí i za ty, kteří ho zatknuli a budou ho soudit. "Abych ukázal, že jako katolický kněz nemám k nim žádné nenávisti...," pokračuje citát.

Pouť smíření se v Želivském klášteře koná každoročně jako připomínka setkání asi stovky internovaných kněží, kteří se zde 13. srpna 1968 společně modlili za odpuštění svým věznitelům a trýznitelům. „Během modlitby Křížové cesty také požádali o vlastní odpuštění, protože mnohé z nich věznění zlomilo a pak měli problémy s alkoholem,“ řekl Proglasu premonstrát a správce želivské farnosti Róbert Tadeáš Spišák. Navazujeme na tuto tradici a každý rok. Chceme si připomenout důležitost smíření a odpuštění, protože ta, jak stojí na mnohých místech Bible, otevírá pramen milosti,“ okomentoval tradici pouti Spišák s tím, že pro něj velkou motivací. Vždycky jsme pokoušeni, abychom nenásledovali Ježíše, uzavřel premonstrát.

V želivském klášteře byl internační tábor v letech 1950 až 1956, zadržováno tam bylo 464 duchovních. Mezi nimi František Tomášek, pozdější pražský arcibiskup a kardinál.

NyníJitro s dechovkou
Píseň: Slow Down (2020); Interpret: Nahko & Medicine For The People; Album: Nahko & Medicine For The People: Take Your…
05:00Písně
05:27Myšlenka na den
05:30Písně
05:45Radio Vatikán
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony