Pravoslavní aktivisté v Rusku požadují zákaz umělých potratů. Mají milion podpisů

Jen tři krabice denně, vzkázala ruská prezidentská kancelář Pro-life aktivistům
22. listopadu 2017 Události

Organizátoři ruské občanské iniciativy Pro život nashromáždili více jak milion podpisů a požadují zákaz umělých potratů v zemi a podporu těhotných žen. K předání podpisových archů mělo dojít včera.

Lidé před budovou prezidentské kanceláře vytvořili živý řetěz, v rukou měli krabice ozdobené dětskými kresbami. Prezidentská kancelář ovšem nebyla schopna pojmout přes 200 krabic s archy, a tak nakonec rozhodla, že přijme každý den jen tři krabice. K petici adresované prezidentovi Vladimiru Putinovi se připojil například moskevský pravoslavný patriarcha Kirill, další biskupové, představitelé islámské a židovské obce a někteří herci, sportovci či politici. Podle státní statistiky se ročně v Rusku provede přes 800 tisíc interrupcí. Aktivisté tvrdí, že ve skutečnosti může jít až o dvojnásobek. Vláda poukazuje na klesající počet umělých potratů v posledních letech.

Sovětský svaz byl v roce 1920 první zemí na světě, která povolila umělé přerušení těhotenství. Avšak stalinský režim interrupce zase zakázal. V roce 1955 byly potraty znovu povoleny a staly se tak běžnými, že fungovaly jako způsob antikoncepce. Podle oficiálních statistik byl počet potratů v Rusku v roce 1993 jedním z nejvyšších na světě: na sto živě narozených dětí připadal více jak dvojnásobek potratů. V dalších letech tento počet prudce klesl a v roce 2015 na sto novorozenců připadala polovina potratů.

Ruská pravoslavná církev, k níž se hlásí většina tamních obyvatel, soudí, že potraty přispívají k demografické krizi. Církev také pravidelně žádá úřady, aby možnost interrupcí omezily.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony