Pokles turismu komplikuje opravu památek v Kutné Hoře
Nejznámější kutnohorskou pamětihodnost, chrám svaté Barbory, v loňském roce kvůli pandemii navštívilo o dvě třetiny méně turistů než v předchozích letech. Pokles příjmů přiměl Římskokatolickou farnost - arciděkanství Kutná Hora k zastavení všech nezbytných projektů a oprav památek.
Na neurčito byla odložena rekonstrukce interiéru chrámu svaté Barbory a pozastavily se také další etapy obnovy kutnohorského arciděkanství. V současné době v Kutné Hoře probíhá pouze rekonstrukce sakrálních památek vázaných na dotace z Evropské unie. Konkrétně se jedná o rekonstrukci voršilského kláštera a farního kostela svatého Jakuba, který je uzavřen kvůli narušené statice. "V kostele byly popraskané klenby nad presbytářem a v zákristii. Bohoslužby jsme proto museli přesunout do chrámu svaté Barbory. Což je pro nás v současné době, kdy je omezen počet účastníků bohoslužeb, vlastně výhoda. Jedná se totiž o větší prostor, a tak nyní mše svaté může navštěvovat víc lidí, než kolik by bylo možné v kostele svatého Jakuba,” objasnil Proglasu duchovní správce farnosti arciděkan Jan Uhlíř.
Kromě už probíhajících rekonstrukcí se Římskokatolická farnost - arciděkanství Kutná Hora chystá opravit také dva zvony z 16. století umístěné v jezuitské koleji. Ty jsou už více než rok puklé a nemohou tak sloužit svému účelu. “Na obnovu jednoho zvonu jsme dostali dotaci ze Středočeského kraje. Na opravu toho druhého nyní sháníme peníze, což v době koronavirové krize není snadné. Oba dva zvony je potřeba rekonstruovat naráz. Rekonstrukce je náročná v tom, že bude nutné ve věži jezuitské koleje rozšířit okenní otvor, abychom oba dva zvony mohli vyjmout,” popsal průběh chystaných oprav arciděkan Jan Uhlíř.
foto: archiv