Kutnohorské chrámy zahájí sezonu a připojí se k oslavám zápisu na seznam světového dědictví

9. března 2020 Události Autor: Hana Kašpárková

Celoročními oslavami si Kutná Hora připomíná 25. výročí zápisu na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ke slavnostem se připojí také některé tamní kostely, ve kterých se o posledním březnovém víkendu uskuteční akce Initium. Událost současně otevře turistickou sezonu.

V rámci události se veřejnosti otevřou brány kostelů svatého Jakuba, Matky Boží Na Náměti a samozřejmě chrámu svaté Barbory. Právě do něj pořadatelé akce připravují hned čtyři prohlídky. „Jedna bude zaměřená na legendu o svaté Barboře, která bude věnovaná dětem a rodičům. Potom máme připravenou prohlídku, která bude věnovaná varhanám v chrámu svaté Barbory, a rádi bychom navštívili také kapli Božího těla, kde bývala varhanářská dílna,“ řekla Proglasu vedoucí turistických služeb Kamila Dostálová. Další prohlídka se bude věnovat freskám chrámu svaté Barbory, klenbě a malbě nad presbytářem, a poslední chrámovým vitrážím.

Všechny čtyři prohlídky se budou opakovat v sobotu i v neděli posledního březnového víkendu (28. a 29. března). V mimořádně otevřeném kostele svatého Jakuba bude k vidění prohlídka o příběhu kostela nebo povídání o malířích, kteří zmíněný kostel vyzdobili. Výjimečně v tomto období se na oba dny otevře také kostel Matky Boží na Náměti. Všechny informace o akci Initium je možné najít na stránkách římskokatolické farnosti arciděkanství Kutná Hora, kde je také možnost předem rezervovat vstupenky.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony