Papež: Pronásledování církve provází nenávist živená duchem světa

Papež: Pronásledování církve provází nenávist živená duchem světa
22. dubna 2017 Události Autor: Filip Breindl

Církev, má-li být církví, je společenstvím mučedníků, uvedl papež František, který předsedal bohoslužbě slova v římské bazilice svatého Bartoloměje. Kostel na Tiberském ostrově slouží z podnětu Jana Pavla II. jako místo úcty k současným mučedníkům víry – obětem totalitních režimů, válečných konfliktů, teroristických činů a dalších násilností.

Podle papeže je mezi nimi řada neznámých, bezejmenných lidí, kteří následovali Kristovu výzvu k lásce a službě a stejně jako Ježíš zakusili plody nenávisti. "Církev potřebuje tyto každodenní světce," prohlásil František, jenž přinesl ikonu, kterou na řeckém ostrově Lesbos dostal od jednoho z běženců spolu s  příběhem o vyhnání z domova a zavraždění manželky. Emotivně a se zjevným pohnutím kritizoval zacházení s migranty. Po svém kázání obešel boční kaple chrámu - každá z nich je zasvěcena mučedníkům z některé konkrétní etapy moderních dějin, například nacismu či komunistické totalitě.

V chrámu se uchovávají informace o asi dvanácti tisících mučedníků z katolické, anglikánské, protestantských i pravoslavných církví a některé předměty z jejich pozůstalosti. Během slavnosti zazněla svědectví příbuzných některých zabitých křesťanů, například syna německého evangelického faráře Paula Schneidera (1897-1939) umučeného nacisty v Buchenwaldu nebo sestry francouzského kněze Jacquese Hamela, jehož loni v Normandii zavraždili islamisté při mši. "Svou smrtí se stal bratrem všech," řekla sestra Roselyne Hamelová s poukazem na solidaritu, která přicházela také od muslimské komunity. Dodala, že si váží toho, že mezi předměty v bazilice je i breviář jejího bratra.

Bohoslužbu připravila komunita San´t Egidio. Její předseda Andrea Riccardi ve svém úvodním pozdravu připomněl, že na dnešek připadá čtvrté výročí únosu pravoslavných arcibiskupů v Sýrii. "Mučedníci nám připomínají, že jako křesťané nejsme vítězi díky moci, zbraním, penězům. Jejich jedinou silou byla pokorná víra lásky. Oni svůj život nekradou, ale dávají, jako Ježíš, který neutekl z Jeruzaléma. Stejně tak i mučedníci poukazují na církev chudou, pokornou, lidskou," dodal profesor Riccardi.

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony