Opava poprvé prožila posvátnou atmosféru čtení z Bible, popsal organizátor

Opava poprvé prožila posvátnou atmosféru čtení z Bible, popsal organizátor
9. dubna 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

V opavské konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie se odehrál 24hodinový maraton veřejného čtení z Písma svatého. Při předčítání se vystřídalo na 200 lidí různého věku. 

Veškerá časová okna se podařilo naplnit v páteční poledne před zahájením akce. "Velmi nás povzbudilo, když projektu Bible 24 u nás dali zelenou jak náš farář tak biskup Martin David a posléze převzal záštitu primátor města Tomáš Navrátil. Moc si toho vážíme," řekl Proglasu  organizátor akce Lukáš Graca, který se inspiroval na Paschalia Olomucensia při studiích v Olomouci.

"Zájem veřejnosti byl veliký, a to nejen z řad praktikujících věřících. Rušno bylo od šesté hodiny v podvečer asi do půlnoci, kdy do kostela neustále přicházeli lidé. Poté konkatedrála utichla a přítomni byli především ti, kteří měli zarezervovaný čas pro čtení. Byla to posvátná atmosféra," svěřil se Graca s tím, že od druhé hodiny ranní už pociťoval potřebu spánku, ale byl odhodlaný vydržet a být k dispozici účastníkům až do 17. hodiny, kdy akce vyvrcholila. "Snažili jsme se i o netradiční přístup a nabídli možnost číst Knihu knih pod vodou s potápěčskými brýlemi," poznamenal, ale neprozradil, zda příležitosti někdo využil. "Stránky Písma se nerozmočily, v Muzeu Biblí je totiž pod vodou 9 let," doplnil Graca.

Projekt Bible24 vznikl v římské bazilice Santa Croce in Gerusalemme při zahájení Biskupské synody katolické církve o Božím slově. V říjnu 2008 se při této příležitosti předčítalo z Bible nepřetržitě sedm dní a šest nocí. Čtení zahájil papež Benedikt, po něm následovalo 1452 čtenářů. Každý čtenář četl 6–7 minut, přičemž každých devadesát minut čtení bylo proloženo deseti minutami hudby. V květnu roku 2009 se zrodila česká varianta Bible24 v Uherském Brodě, Písmo se takto četlo i ve farnosti u  sv. Cyrila a Metoděje v Brně–Židenicích, v  pražském kostele sv. Ludmily na Vinohradech nebo Zlíně či Olomouci, kde bude probíhatv pondělí 11. a úterý 12. dubna 2022.