Písmo sjednocuje církve, podotýká ředitel České biblické společnosti Novák

Písmo sjednocuje církve, podotýká ředitel České biblické společnosti Novák
22. ledna 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Třetí neděle v mezidobí se z podnětu papeže Františka slaví jako neděle Božího slova. Zítra (23. 1.) proto bude možné podpořit Biblický apoštolát i formou sbírky v kostelích. Výtěžek poputuje Českému katolickému biblickému dílu a České biblické společnosti. Ředitel Pavel Novák Proglasu přiblížil její činnost.

„Česká biblická společnost je vlastně jakousi, řekl bych, služebnou, kterou si církve zřídily, aby obstarávala Bible. Z hlediska statusu funguje jako nezisková organizace. V České republice, pokud je mi známo, je to nejekumeničtější těleso, protože má 15 zástupců různých církví. Pokud vím, tak takto rozsáhlé grémium nemá ani Ekumenická rada církví. Ukazuje to na široké působení, záběr i úkol, který má. Dá se říct, že podstatnou měrou také sděluje, že Písmo sjednocuje církve,“ uvedl na Proglasu ředitel České biblické společnosti Pavel Novák.

Česká biblická společnost krom jiného vydává český ekumenický překlad Bible v různých formátech a provedeních, křesťanskou literaturu pro dospělé i děti, poskytuje vydavatelskou službu církvím a získává prostředky na podporu šíření Bible. V ulici Náhorní na Praze 8  provozuje takzvaný Dům Bible, který je nejen internetovým portálem, ale i fyzickou budovou, kde se dá zakoupit Písmo v nejrůznější podobě. „Mnoho lidí, kteří jdou kolem, se zastaví, když na naší zahradě vidí desky Desatera. Leckoho slyším přemýšlet o tom, co to je, někteří přijdou dovnitř nakouknout, někdo i nakoupí. Smysl tohoto domu vnímám jako zhmotnění významu Písma svatého ve společnosti nejen pro církve, ale pro každého člověka u nás,“ svěřil se Novák.

Také přispívá na šíření Písma jinde ve světě. „Z podpory, které se nám dostává, přispíváme nemalou měrou do společného jakéhosi koše UBS, z kterého se financuje služba těch biblických společností v částech světa, kde je vyloučeno, že by vůbec nějak ekonomicky nebo hospodářsky fungovaly. I my jsme začínali jako podporovaní, ale dnes už patříme mezi ty, kteří podporují,“ přiblížil ředitel České biblické společnosti Pavel Novák směr, kam mimo jiné poputují finance získané ze sbírky. Společnost se také snaží jednotlivé výtisky dotovat, aby byly čtenářům dostupné. Během pandemie vznikly například Bible s prostorem pro zápisky.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony