Obvinění ze zpronevěry stanuli před tribunálem Městského státu Vatikán

Obvinění ze zpronevěry stanuli před tribunálem Městského státu Vatikán
27. července 2021 Události Autor: Dominik Číž

Ve Vatikánu začal proces s deseti lidmi obžalovanými ze zpronevěry vatikánských financí. Podvodů, vydírání či zneužití úřadu se měli dopustit například bývalý prefekt Kongregace pro svatořečení Angelo Becciu, jeho někdejší spolupracovnice Cecilia Marognaová, nebo bývalý ředitel vatikánského úřadu pro kontrolu finančních operací (AIF) Tommaso di Ruzza. Vatikán navíc tento měsíc poprvé zveřejnil zprávu o nemovitostech ve svém vlastnictví, ve které přiznal přes 5000 realit po celém světě. 

Angelo Becciu je prvním kardinálem, i když se práv spojených s touto hodností vzdal, souzeným vatikánským soudním dvorem. Umožnila to změna pravidel, kterou v dubnu vydal papež František. Vatikánské prvoinstanční soudy se podle ní nově mohou zabývat žalobami v trestních věcech vznesenými proti kardinálům a biskupům. Bucciu je obviněn mimo jiné ze zpronevěry či zneužití úřadu, kterých se měl dopustit jako náměstek vatikánského státního sekretáře mezi lety 2011 až 2018.

"Jsem obětí spiknutí proti mé osobě a už dlouho čekám, až se dozvím případná obvinění, abych je mohl urychleně vyvrátit a dokázat světu svou naprostou nevinu," uvedl Becciu počátkem července v reakci na zveřejnění obvinění pro italský deník Avvenire.

Kromě italského kardinála před soud předstoupí také čtyři bývalí zaměstnanci Svatého stolce a pětice jejich externích finančních a právních poradců. Podle serveru Vatican News jsou obviněni z trestných činů zpronevěry, korupce, vydírání praní špinavých peněz, podvodu, zneužití pravomoci a také falšování či padělání úředních a soukromých listin.

V centru kauzy je nákup nemovitosti v luxusní londýnské čtvrti, kterou Vatikán získal přes prostředníky za nadhodnocenou cenu. Použil při tom i peníze ze Svatopetrského haléře, celosvětové sbírky na podporu papežských aktivit. Obžalovaní měli podle serveru Seznam Zprávy v této a jiných kauzách Vatikán připravit o 350 milionů eur (asi 9,1 miliardy korun).

Vyšetřování, které je označováno za největší kriminální kauzu v novodobých dějinách papežského státu, podle agentury APA, napomohlo reformám týkajících se vatikánských financí. Tento měsíc například Vatikán poprvé zveřejnil informace o realitách ve svém vlastnictví, kterou označil za "krok k transparentnosti". V podrobné zprávě oznámil, že vlastní přes 5000 nemovitostí, většinu z nich v Itálii, Velké Británii, Francii či Švýcarsku.  Mezi nemovitosti se nepočítají budovy ambasád a velvyslanectví.

Zdroj: Avvenire, VaticanNews, ČTK, Seznam Zprávy

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony