Často jsme první, kdo se dozví traumata sexuálně zneužitých, říká předseda spolku Někdo Ti uvěří

Často jsme první, kdo se dozví traumata sexuálně zneužitých, říká předseda spolku Někdo Ti uvěří
18. listopadu 2022 Události Autor: Anna Janošková

Spolek Někdo Ti uvěří u příležitosti dnešního Dne obětí sexuálního zneužívání připravil videospot, ve kterém osobnosti náboženského života vyjadřují podporu obětem zneužívání a lítost nad tím, že k takovému chování v křesťanských komunitách dochází. Další aktivity spolku Někdo Ti uvěří představil Proglasu v krátkém rozhovoru jeho předseda Jiří Kylar.

„Náš spolek se věnuje pomoci obětem sexuálního zneužívání nejen v katolické církvi. Jde nám taky o to vytvářet bezpečné prostředí v církvi a informovat veřejnost a věřící, co je sexuální zneužívání. Vydáváme publikace, které mají za úkol vysvětlit fenomén zneužívání, jeho formy a jak mu předcházet,“ vysvětlil Proglasu Jiří Kylar.

Spolek Někdo ti uvěří nabízí obětem sexuálního zneužívání bezpečné prostředí pro řešení situace. Oběť si může vybrat pomoc terapeutickou i právnickou, a to formou písemné i ústní komunikace. „Často jsme mezi prvními, kdo se dozví, jaké traumatické věci tito lidé prožili. Nabízíme vyslechnutí v bezpečném a důvěrném prostředí. A pokud oběť chce, domlouváme se na dalším postupu,“ řekl předseda spolku Kylar. Dodal, že oběť je vždy na prvním místě a může se svobodně rozhodnout, jaký postup zvolí. U příležitosti dnešního dne spolek zveřejnil videospot.

Poslechněte si záznam rozhovoru, který vedla moderátorka Monika Zálešáková:


Na zítřek připadá Den prevence týrání a zneužívání dětí, který už dnes připomněla akce Bubnovačka. Dopoledne lidé hlasitým bubnováním upozorňovali na násilí na dětech a důležitost včasné prevence. Zapojilo se téměř 600 škol a jiných institucí v Česku a na Slovensku.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony