Obama a Pan Ki-mun encykliku chválí, republikáni v USA kritizují
"Vítám encykliku Jeho Svatosti papeže Františka a hluboce obdivuji papežovo rozhodnutí," reagoval na vydání dokumentu Laudato sii - O péči o společný domov americký prezident Barack Obama. Dokument o ochraně životního prostředí a celistvé ekologii podle něj představuje jasnou a významnou snahu plnou morální autority pohnout touto záležitostí kupředu.
Australská katolická biskupská konference vyzvala vládu, aby ve smyslu nové encykliky zvážila svou politiku v oblasti ochrany životního prostředí a klimatu. Připomínají loňské rozhodnutí premiéra Tonyho Abbotta, který jako hostitel vrcholné schůzky zemí skupiny G20 v Brisbane prosadil, aby se klimatické téma nedostalo na program summitu. Kabinet by podle biskupů měl přehodnotit své priority.
V souvislosti s encyklikou vyzval generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun ke schválení důležité dohody o klimatu na plánované klimatické konferenci koncem roku v Paříži. Hostitel této schůzky, francouzský prezident Francois Hollande v té souvislosti poznamenal: "Ve chvíli, kdy se Francie připravuje na klimatická jednání, chci tuto výzvu (encykliku) adresovanou veřejnosti i vládám na celém světě přivítat."
Zejména řada amerických republikánských politiků odmítajících, že by se lidská činnost rozhodujícím způsobem podílela na oteplování klimatu, encykliku odmítla s poukazem na to, že jde o politickou záležitost, nikoli církevní. "Nemyslím, že bychom měli politizovat naši víru. Myslím si, že náboženství by nám mělo pomáhat stát se lepšími lidmi a méně by se mělo zabývat věcmi, které zasahují do politiky. (...) Respektuji papeže, je to úžasná vedoucí osobnost, ale tento problém by měl být řešen na politickém poli... Nechodím na mši, abych poslouchal řeči o ekonomice a politice," uvedl uchazeč o republikánskou nominaci na amerického prezidenta Jeb Bush.
zdroj: ČTK