Nejnebezpečnější zemí pro křesťany se stal Afghánistán

Nejnebezpečnější zemí pro křesťany se stal Afghánistán
19. ledna 2022 Události Autor: Daniel Blažke

Nevládní organizace Open Doors informuje o prudkém nárůstu pronásledování a diskriminace křesťanů na celém světě. V loňském roce trpělo pro víru 360 milionů křesťanů, což je o 20 milionů více než v roce předchozím. Poprvé je za nejnebezpečnější zemi pro křesťany označen Afghánistán, kde se v srpnu chopil vlády Tálibán. Na prvním místě tak vystřídal Severní Koreu, která žebříčku dominovala po 20 let, ačkoli i tam se extrémní pronásledování křesťanů zhoršilo. 

Podle výkonného ředitele "Open Doors Austria" Kurta Iglera jsou poměry v Afghánistánu po pádu Kábulu "šokující", protože všem křesťanům žijícím v podzemí hrozí akutní nebezpečí smrti. "Nová vláda Tálibánu dostala přístup k záznamům, podle kterých lze identifikovat konvertity ke křesťanství. Jejich bojovníci navíc aktivně vyhledávají křesťany a chodí od domu k domu," říká Igler a doplňuje, že z vlastní zkušenosti vědí, že pro křesťany-muže znamená odhalení jejich víry téměř jistou smrt, zatímco ženy a dívky jsou buď násilně provdávány za bojovníky Tálibánu jako "válečná kořist", nebo jsou přímo znásilňovány a unášeny. Víra ve společenství je v Afghánistánu téměř nemožná. Většina křesťanů v zemi proto uprchla do venkovských oblastí nebo do uprchlických táborů v sousedních zemích, ale i tam žijí v nebezpečí.

Po Afghánistánu a Severní Koreji patří mezi deset zemí s největším pronásledováním křesťanů také Somálsko, Libye, Jemen a Eritrea, dále Nigérie, Pákistán, Írán a Indie. Podle údajů Open Doors bylo od října 2020 do září 2021 na celém světě pro svou víru prokazatelně zabito 5 898 křesťanů, což je o 1 137 více než v předchozím roce. Většina těchto vražd se odehrála v subsaharské Africe v čele s Nigérií (4650). Celkový počet napadených kostelů vzrostl na 5 110, počet zatčení a zadržení křesťanů se celosvětově zvýšil o 44 % na 6 175 případů, z toho 1 315 v Indii. Index, který se každoročně sestavuje od roku 1992, však zohledňuje i jemnější útlak na základě křesťanské víry v občanském, společenském, rodinném a soukromém životě.

Zdroj: Kathpress, www.opendoorsuk.org

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony