Návštěvníci salcburské katedrály nově zaplatí vstupné. Modlit se mohou zdarma

Návštěvníci salzburské katedrály zaplatí vstupné pět eur. Modlit se mohou zdarma
25. října 2021 Události Autor: Nikola Samcová

Katedrála svatých Ruperta a Virgila v rakouském Salcburku je hlavním kostelem katolické salcburské arcidiecéze a nejvýznamnější sakrální stavbou rakouského města. Turisté z různých částí světa se dovnitř mohli donedávna podívat zdarma. Od minulého víkendu musí platit „udržovací poplatek“ ve výši pět eur.

Nově si návštěvníci Salcburského dómu musí koupit vstupenku. Památka ale zůstává přístupná pro věřící. „Ti, kdo přicházejí k bohoslužbě nebo modlitbě, jsou vpuštěni zdarma,“ ujistil věřící vedoucí služeb pro návštěvníky dómu Hermann Signitzer. Od nového roku bude plátcům církevní daně zasílána poukázka na roční vstupenku, která je bude opravňovat ke vstupu zdarma i nadále.

O zavedení vstupného informoval Signitzer už v červnu, vstupné začali ale vybírat až nyní. Salcburský dóm má být podle něj díky vybraným penězům přizpůsoben budoucnosti. Vstupné má fungovat jako poplatek za údržbu katedrály. Kromě něj zavedli zpoplatněné tematické prohlídky, koncerty, nebo audioprůvodce, které si lidé můžou vypůjčit za tři eura a nechat se provést třemi různými prohlídkami katedrály a její historie. Novinkou je také bezplatná aplikace katedrály, kde jsou průvodce zdarma k dispozici. Mnoho služeb je podle Sigitznera zpoplatněno proto, že dary ze sbírek, kasiček nebo prodeje svíček nebudou stačit na pokrytí nadcházejících renovačních a restaurátorských prací. Salcburská katedrála je již dlouho samostatným právním subjektem, který se musí financovat sám. Zavedením vstupného chtějí navíc usměrnit příliv turistů. „Kolem poledne, v době špičky, katedrála nevypadala jako posvátné místo,“ tvrdí Signitzer.

Podle deníku Kronen Zeitung zaplatilo za návštěvu katedrály hned první den několik stovek návštěvníků. „Sami jsme překvapeni, jak dobře to jde,“ prozradil vedoucí služeb pro návštěvníky. Mladá turistka z Berlína ale rakouským novinám sdělila svůj nesouhlas: „Pokud nabízí něco navíc, například hudbu, pak mi vstupné přijde v pořádku. Ale jen kvůli návštěvě mi to nepřijde správné.“

Současná katedrála stojí na místě kostela svatého Virgilia z roku 774. Stavba byla mnohokrát zničena a přestavována. V první polovině 17. století zbudovala nová generace stavebních dělníků první barokní katedrálu na severní straně Alp. Architektem byl Vincenzo Scamozzi, ale jeho práci dokončil později Santino Solari. Kopule je vysoká 72 m a věže ještě o 7 m vyšší.

V pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha mají návštěvníci na výběr ze dvou možností prohlídky. V bezplatné se mohou podívat do vnitřních prostor bez zakoupení vstupenky jen v určené zóně. Placená prohlídka vede celou katedrálou po určené trase jedním ze dvou okruhů, kam patří také návštěva Pražského hradu a dalších památek. Plné vstupné se pohybuje okolo 300 korun. Pro účastníky bohoslužeb bývá vyhrazen přesný čas, kdy katedrála není k dispozici turistům.

NyníDopolední proud
Píseň: V Týně nad Vltavou (2019); Interpret: Jíšová Pavlína, Matějů Jaroslav; Album: Jíšová Pavlína: Neznámé
10:15Uši k duši (Rádio 7)
10:30Dopolední proud - Folklor
11:00Čtení na pokračování
11:24Dopolední proud
11:57Myšlenka na den
12:00Polední modlitba

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony