Plzeňská katedrála se opět otevřela veřejnosti

Plzeňská katedrála se opět otevířela veřejnosti
2. června 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Slavnostní koncert a modlitba k Panně Marii z úst biskupa Tomáše Holuba dnes večer znovuotevřely plzeňskou katedrálu svatého Bartoloměje v Plzni. Po více než sto letech se po tři roky čistily sloupy, klenby, stěny římsy a veškerý mobiliář. Gotická dominanta má nyní nové osvětlení, křeslo pro biskupa a vyhřívané lavice. Rozpočet na opravu byl 103 milionů korun, 95 procent činil příspěvek EU, zbytek dodalo město, kraj nebo i pivovar Prazdroj.

"Já považuji otevření katedrály za asi nejdůležitější událost období. Zapíše se do dějin města, jehož je chrám nedílnou součástí celá staletí. Reprezentuje naše město a mimo jiné i tou svou pozicí přímo v centru ukazuje, jak bylo město od samého počátku propojeno s křesťanstvím," řekl ve vysílání Proglasu primátor Plzně Martin Baxa, jenž se spolu s plzeňským biskupem Tomášem Holubem slavnostního otevření zúčastnil.

Revitalizaci měl na starosti architektonický Atelier Soukup, Opl a Švehla, pod jehož vedením jsou nově zpřístupněné i podkrovní prostory. "Vevnitř bylo rekonstruováno naprosto všechno, tady nemáme metr čtverečný, na který by se nesáhlo. Začalo se čistěním stěn a sloupů, postavilo se postupně lešení napřed v kaplích, pak v jižní, severní lodi, v presbytáři a nakonec ve střední lodi," popsal ČTK arch. Jan Soukup. Opravu potřebovalo i několik vitrážových oken z přelomu 19. a 20. století z jižní stěny katedrály, které podle Soukupa nejspíš poškodily novoroční ohňostroje a petardy. Vysoko na stropě v přední části katedrály nechali restaurátoři jeden kámen v původním nevyčištěném stavu pro porovnání rozdílu.

Novými prvky vybavení je nová zpovědnice, osvětlení, které má několik předprogramovaných variací například pro turistické prohlídky, pro běžné mše, pro noční nebo pro slavnostní mše s biskupem. Nové je také moderní křeslo - katedra pro biskupa, které doposud v chrámu chybělo od roku 1993, kdy se po vzniku diecéze kostel stal katedrálou.

Při příležitosti znovuotevření plzeňské katedrály, kterou je do konce června možné navštívit od 10 do 18 hodin, je na náměstí Republiky k vidění expozice s názvem "Srdce města, srdce diecéze".

Foto: Petr Blažek, pro Radio Proglas

NyníRanní zíváček
Píseň: The Elephant (2009); Interpret: Podhradská Mária; Album: Podhradská M.: Veselá angličtina pre deti 2
07:00Zprávy ČRo Dvojka
07:05Písně
07:15Pozvánky
07:45Třikrát z Proglasu
08:00Zprávy ČRo Dvojka
08:05Ranní magazín

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony