Krizová situace má i svá pozitiva, říká propagátorka zdravé životosprávy

Na krizovou situaci nelze nahlížet jednoznačně špatně, říká odbornice na hubnutí

Nouzový stav má výrazný vliv i na náš životní styl a stravovací návyky. Hostem Dopoledního Proglasu dnes byla odbornice na hubnutí, lékařka, psychoterapeutka, autorka odborných knih a propagátorka zdravého životního stylu Kateřina Cajthamlová. 

Lidé ve stresových situacích podle odborníků konzumují více alkoholu a tučných potravin. Mnozí z nich prožívali úzkostlivé stavy a chronický stres, který může vést k tloustnutí. Podle odbornice na hubnutí, lékařky, psychoterapeutky, autorky odborných knih a propagátorky zdravého životního stylu Kateřiny Cajthamlové Češi v počátcích pandemie výrazně zlepšili své stravovací návyky:

„Nenakupovali pamlsky, ale luštěniny, rýži, trvanlivé potraviny, křehké chleby a podobně. Teprve až později se s nárůstem stresu zvýšil prodej pamlsků, proteinových tyčinek a podobných potravin. Pokud by karanténa trvala delší dobu, tak první věc, která poklesne, je schopnost lidí nakupovat a ekonomická situace mnohých rodin. Z mého pohledu by toto vedlo k příklonu k jídlu ze surovin a ne z fastfoodů a dražších typů stravování."

V nouzovém stavu poskytovala Kateřina Cajthamlová online či telefonické psychoterapeutické poradenství. Klienti, kteří ji navštěvovali před vypuknutím pandemie, na sebe podle ní měli více času a díky tomu zhubli. V důsledcích nouzového stavu proto vnímá kromě záporů i jistá pozitiva.

„Spousta lidí více jezdila autem, což je z mého pohledu problém. Příliš nedůvěřovali hromadné dopravě a vlaky příliš nejezdily. Myslím, že v tomto případě jde spíš o hubnutí aktivní hmoty než o přibírání. Šest až sedm týdnů je přece jen krátká doba. To, co vidím jako skutečný problém, je konzumace alkoholu. Naopak vidím v celé situaci jedno velké plus, a tím jsou matky doma. To znamená, že řada žen vařila teplé obědy, snídalo se doma, a tak dále. Samozřejmě záleží na tom, jak tuto nouzovou situaci každý pojal, ale rozhodně na ni nejde nahlížet jednoznačně špatně."

Celý rozhovor s Kateřinou Cajthamlovou si můžete poslechnout v podcastových aplikacích Spotify, Soundtier nebo Apple Podcasts.

Autor: Veronika Lusková

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony