Muslimové a křesťané společně odsoudili terorismus

Muslimové a křesťané společně odsoudili terorismus
11. srpna 2016 Události Autor: Petr Pospíšil

Zhruba osmdesát muslimů z Česka i zahraničí se včera večer sešlo před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech, aby protestovali proti vzrůstajícímu násilí v Evropě. Někteří z nich se za velkého zájmu médií symbolicky zúčastnili mše v kostele, který byl zaplněn do posledního místa.

Zástupci muslimů vyjádřili solidaritu a soucit s oběťmi terorismu, zejména francouzským knězem Jacquesem Hamelem zavražděným islamistickými útočníky. Vyzvali k ukončení všech forem násilí, islám podle nich zdůrazňuje posvátnost lidského života. Zločiny takzvaného Islámského státu se obracejí proti muslimům po celém světě, uvedli. Někteří muslimové drželi transparenty s nápisy Terorismus není náboženství nebo Všichni jsou pod jednou střechou s obrázkem mapy České republiky.

Po mši před kostelem přibližně dvě stovky lidí včetně muslimů odsoudily terorismus. Nakonec vytvořili lidský řetěz. Svolavatelka akce Romana Červenková z centra Al Firdaus řekla, že muslimové jsou v České republice oběťmi verbálních útoků. „Proto jsme dneska tady, abychom veřejně odsoudili terorismus, abychom vám ukázali, že si ceníme toho, že tady můžeme žít a praktikovat naši víru a byť by to bylo pochopitelné, že byste se k nám obrátili zády, jsme velice šťastní za vaši podporu“, řekla v prohlášení Červenková.

Shromáždění na její slova reagovalo potleskem, ale hlasitě slyšet byli i někteří odpůrci islámu. Jeden z přítomných, Student Jakub z Prahy 6 řekl, že ho společné setkání křesťanů muslimů potěšilo: „Mám z toho obrovskou radost. Když jsem byl na mši, na té bohoslužbě a seděl jsem tam a za mnou byly ženy, které byly zahalené, taky byl to fakt takový hřejivý pocit toho, že jsem se cítil bezpečně a dalo mi to jakoby sílu, náplň do budoucna, že ne všechno je negativní, jak se zdá, ač spousta jedinců mě tady přesvědčuje o opaku“, svěřil se se svými dojmy student Jakub.

Katolický farní vikář Petr Beneš, který sloužil mši, na demonstraci poté zdůraznil, že pokud lidé budou stavět hradby, budou proti sobě. "To, že identitu, kterou se mnozí snaží tak halasně chránit, ztratíme tím, že nebudeme žít zevnitř Boží lásku, to by mělo být jasné každému, kdo přemýšlí a žije s druhými," řekl Beneš. Křesťanství nemůže podle něj opustit vlastní hodnoty, jako jsou láska, pochopení, tolerance a přijetí. Připomněl také slova papeže Františka.

Původně chtěli muslimové uspořádat shromáždění v kostele sv. Ludmily na náměstí Míru, ale farnost s tím nesouhlasila. Odkázala se na oficiální žádost na arcibiskupství. To uvedlo, že katolické kostely jsou otevřeny všem lidem dobré vůle. Společná bohoslužba muslimů a křesťanů nicméně podle arcibiskupství není možná z teologického hlediska.

(Zdroj: ČTK, upraveno)

 

NyníHudební siesta
Skladba: Symfonie č. 2 D-dur, Faethónův pád - Andante; Autor: Dittersdorf Karl Ditters von; Dirigent: Gregor Bohumil; Soubor: Pražský komorní orchestr
13:30Knihovnička
13:45Komentář Rádia Vatikán
14:00Odpolední proud
15:00Zprávy ČRo Plus
15:05Jak se vám líbí
15:50Odpolední proud – Hudební...

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony