Muslimové protestovali proti násilí ve jménu islámu

Muslimové protestovali proti násilí ve jménu islámu
12. ledna 2015 Události Autor: Petr Pospíšil

V sobotu 10. ledna 2015 proběhla na Václavském náměstí v Praze demonstrace muslimů žijících v Česku, aby vyjádřili solidaritu s oběťmi teroristických útoků ve Francii a protestovali proti používání násilí ve jménu islámu.

„Mě se to osobně dotýká, protože častokrát už jsem na mou osobu kvůli náboženskému vyznání slyšela urážky. Mě to strašně mrzí, protože lidé nás vnímají jenom podle nějakých vnějších projevů, podle oblečení, ale už se vůbec nezajímají o to, že my žijeme jako všichni ostatní lidé. Máme svoje starosti jako ostatní, řešíme si svoje rodinné problémy, společenské problémy a opravdu žijeme stejně, jako všichni ostatní, akorát máme možná trochu jiné náboženské rituály. Myslím si, že je prostě vůči nám nefér, aby nás někdo urážel nebo kladl rovnítko mezi nás a vrahy“, řekla Proglasu jedna z účastnic demonstrace,  česká muslimka Kateřina Gamal Richterová.
 
   V reakci na útok satirického časopisu Charlie Hebdo muslimové v Praze prohlásili, že se jedná o „odporný teroristický čin, který nelze za žádných okolností ospravedlnit, natož omlouvat náboženskými či kulturními důvody“. Uvedli také, že jejich „snahou je soužití založené na rovnosti a vzájemném respektu a solidaritě“.

Demonstraci přihlíželi i někteří křesťané. Ke shromážděným muslimům promluvila také jedna křesťanka a připomněla, že i muslimy Ježíš miluje. Richterová nám řekla, že solidarita ze strany křesťanů jim velmi pomáhá a prostřednictvím Proglasu vzkázala: „Je to určitě perfektní a nám to pomáhá. Je to prostě podpora. Je vidět, že i nemuslimové, nebo lidé jiného vyznání s námi soucítí, protože možná také vnímají ten tlak na muslimskou komunitu nejen v Česku, ale v celé Evropě, takže vystoupení paní nás určitě potěšilo, bylo to od ní hezké. (…) Já bych konkrétně křesťanům přála, aby na ně nebyl vyvíjen takový tlak jako je třeba teď na muslimy. Přála bych si, aby neprožívali nic z toho, co prožíváme my; aby je nikdo neurážel za jejich vyznání a aby si stáli za tím v co věří, stejně jako my si za tím stojíme.“

Demonstraci na Václavském náměstí v Praze organizoval Všeobecný svaz Muslimských studentů a mládeže, Islámská nadace v Praze, Alfirdaus, Ústředí muslimských obcí v ČR a zástupci muslimské obce několika měst ČR.

NyníPísně
Píseň: Jak śe mace? (2020); Interpret: Ľudová hudba Stana Baláža; Album: Ľudová hudba Stana Baláža: Jak śe mace?
05:57Myšlenka na den
06:00Písně
06:30Dnešní evangelium
06:35Ranní chvály
06:50Duchovní slovo
07:00Radio Vatikán

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony