Mezinárodní den Romů si připomíná i církev v Jižní Americe

Mezinárodní den Romů si připomíná i církev v Jižní Americe
2. srpna 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Kolumbijská církev vyjádřila solidaritu s Romy na celém světě. Misijní oddělení tamní biskupské konference vydalo nótu u příležitosti 77. mezinárodního Dne romského holoucaustu, který odkazuje na tragickou noc z 2. na 3. srpna 1944, kdy nacisté zavraždili přes tři tisíce Romů a Sintů v koncentračním táboře Osvětim-Březinka. 

Upozorňuje, že rodinné vazby jsou pro toto etnikum obrovskou kulturní silou, stejně jako víra v Boha a bohatství jejích projevů, jako jsou například hudba či tanec. V této souvislosti vyzvala kolumbijská církev věřící, aby si uvědomili utrpení, které muselo romské obyvatelstvo v průběhu dějin snášet. Apeluje také, aby mu věnovali modlitbu a našli si prostor pro zamyšlení se nad jeho situací v současnosti. „Romové jsou oběti, nepochopení všude, kam přijdou. I v naší zemi jsou diskriminováni a sociálně vyloučeni jak v oblasti zaměstnání a vzdělávání, tak zdravotnictví,“ uvedl ředitel etnické skupiny biskupské konference Omar Giraldo pro agenturu Fides. Podle něj žije v současnosti v Kolumbii pět až sedm tisíc Sintů a Romů. Jejich postavení pozitivně ovlivnila nová kolumbijská ústava z roku 1991, která je oficiálně uznala coby etnickou menšinu. 

Oběti holokaustu bude nově připomínat také památník, jehož vybudování schválila 29. července britská vláda, a to vedle Westminsterského paláce, kde sídlí parlament. Otevřít by měl v roce 2024 a vstup bude zdarma. Monument se má stát ústředním místem britské připomínky jak šesti milionů Židů, kteří byli během 2. světové války zavražděni, stejně jako všech dalších obětí nacistického pronásledování. Pomník má také upozornit na oběti genocid v Kambodži, Rwandě, Bosně a súdánském Dárfúru. Předsedkyně Výboru zástupců britských Židů (Board of Deputies of British Jews) Marie van der Zylová uvedla, že "umístěním památníku obětem holokaustu hned vedle sídla britské demokracie vznikne něco jedinečně silného". Místo podle ní připomene i pronásledované Romy, homosexuály a zdravotně postižené.

V Česku lidé památku Romů uctí například v Praze při podvečerní akci s názvem Leperiben: My nezapomínáme. Na pražském náměstí Míru je na programu scénické vyprávění příběhu přeživšího pamětníka, romská hudba a předčítání jmen obětí. Včera se také konala pietní akce na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku, kde zahynuly tisíce Romů.

zdroj: Fides, čtk

ilustrační foto: pixabay

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony