Lidé na Filipínách přivítali papeže Františka tancem

Lidé na Filipínách přivítali papeže Františka tancem
15. ledna 2015 Události Autor: Hana Kašpárková

Krátce před polednem středoevropského času dnes papež František přiletěl do nejkatoličtější asijské země – na Filipíny, kde ho přivítal jásající dav. Pokračuje tam druhá cesta jeho pontifikátu na tento kontinent.

Římský biskup zůstane na Filipínách do neděle. Do té doby se setká s představiteli země, duchovními, s  rodinami i mladými. V sobotu papež navštíví město Tacloban, které bylo předloni zničeno tajfunem Hayan, při němž zemřelo přes šest tisíc lidí a tisícovka se stále pohřešuje. Tam František oslaví mši svatou s místními lidmi, poobědvá s třicítkou přeživších a požehná středisko pro chudé. Svou návštěvu završí nedělní bohoslužbou pod širým nebem v manilském Rizal Parku. Vláda z více než devadesáti procent křesťanské země rozhodla vyhlásit po dobu papežovy návštěvy státní svátek. O odhodlání slavit Františkovu přítomnost i přes problémy země, která dříve patřila mezi takzvané asijské tygry, vyprávěl salesián Josef Mendel, který po nějaký čas žil v místní salesiánské komunitě: „Filipíňané jsou velice optimistický, radostný národ. Rádi slaví a snaží propojit své prožívání zvyků, kultury či společenských svátků s křesťanstvím. Návštěva papeže, ke kterému mají veliký respekt a úctu, pro ně znamená vrcholný zážitek na mnoho let. Celá společnost tím žije, daleko víc než třeba u nás. Bude to pro ně slavnost, něco mimořádného, vnímají to určitě jako veliký dárek.“

Naposledy Filipíny zažily návštěvu papeže v roce 1995, kdy se v Manile konalo celosvětové setkání mládeže s tehdejším nejvyšším představitelem církve Janem Pavlem II. Mezitím zemi zasáhla zmíněná přírodní katastrofa. „Lidé tam smrt berou jako součást běžného života, pro ně to patří k prožívání celku života a tím, že jsou zakotveni v křesťanství, věří, že se život proměňuje a pokračuje v podobě posmrtného života. Berou to s pokojem, že to tak má být a Bůh ví, proč se to děje. Odevzdávají mu to do rukou“, dodal Mendel. Největší problémem země ale vidí jinde: „Mnoho lidí tam trápí chudoba, politický systém a nespravedlnost. Kvůli korupci se ale situace málo posouvá. Zásadní je také nedostatek pracovních příležitostí, proto musí do sousedních zemí odcházet otcové a někdy i matky a rozpadají se jim rodiny. Velice aktivní v řešení sociálních otázek je církev, mluví nahlas a kritizuje, snaží se ovlivnit politiky, ale jde to velmi pomalu. (…) Věřící od návštěvy očekávají, že je František povzbudí a možná se i ke společenské situaci vyjádří“.

Podle slov salesiána lze na Filipínách najít i českou stopu. Filipínské Jezulátko prý místní věřící považují za mladšího bratra toho Pražského a ti, kteří si to mohou dovolit, se za ním během života vydávají na pouť do Prahy.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony