Papež František zahájil návštěvu Srí Lanky, zavítá i na Filipíny

Papež František zahájil návštěvu Srí Lanky, zavítá i na Filipíny
13. ledna 2015 Události Autor: Mariana Ambrožová

„Prosím, modlete se se mnou za každého na Srí Lance a na Filipínách,“ vyzval prostřednictvím sociální sítě Twitter papež František krátce před odletem na druhou asijskou cestu svého pontifikátu. Na Srí Lanku dorazil pontifik po asi desetihodinovém letu z Vatikánu před pátou hodinou ráno středoevropského času.  Při svém šestidenním pobytu v Asii hodlá papež zavítat také na Filipíny, potkat se má s příbuznými obětí tajfunu Haiyan nebo mluvit o klimatických změnách. Zítra bude předsedat mši svaté, při níž svatořečí misionáře Srí Lanky Josefa Vaze.

Foto: ilustrační, news.va

Papeže na letišti v Kolombu dnes dopoledne tamního času přivítal mimo jiné i nově zvolený prezident Maithripala Sirisena, který byl do úřadu zvolen před několika dny. Papež František v úvodní promluvě připomněl, že přijíždí především jako pastýř křesťanského společenství, aby povzbudil katolickou komunitu v zemi. „Při své návštěvě bych chtěl také svědčit o lásce církve a jejím zájmu o každého člověka na Srí Lance, a také potvrdit touhu katolického společenství být přirozenou součástí života zdejší společnosti. Je tolik komunit, které mezi sebou válčí. Jejich neschopnost smířit se s růzností a neporozuměním dávají vyrůstat etnickému i náboženskému napětí. Srí Lanka po mnoho let dobře znala hrůzu občanských nepokojů. Nyní se snaží žít v míru a uzdravit rány těchto let,“ uvedl dnes papež František, který se odpoledne setká s náboženskými představiteli, na programu má také setkání s dvacítkou katolických biskupů a s politickými autoritami.

František je po Pavlu VI. a Janu Pavlu II. třetím pontifikem, který Srí Lanku navštívil. Ke křesťanství se v zemi hlásí asi 7 procent obyvatel, nejvíce zastoupeným náboženstvím je budhismus. Jak uvádí Vatikánský rozhlas, tato asijská země je příkladem pokojného soužití různých náboženství.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony