Kristova láska hýbe světem, smiřuje ho a sjednocuje – motto setkání Světové rady církví

Kristova láska hýbe světem, smiřuje ho a sjednocuje – motto setkání Světové rady církví
3. září 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

K jednotě vyzval papež František účastníky shromáždění Světové rady církví a popřál jim, aby zasedání, které v německém Karlsruhe trvá do 8. září, bylo „smysluplné, plodné a prohloubilo a posílilo pouta společenství mezi církvemi a náboženskými společnostmi“. Shromáždění se účastní na čtyři tisíce lidí; přednášky a semináře se konají na osmi místech města na jihozápadě Německa. Zítřejší hlavní bohoslužbu přenáší i německá televizní stanice ZDF. 

Zástupci každého z osmi zeměpisných regionů, v nichž SRC působí, při středečním zahájení přinesli dary i obavy odrážející jejich vlastní kulturní a historický kontext. Mezinárodní shromáždění se modlilo k Bohu a připojilo své očekávání pro nadcházejících devět dní: „Sdílíme naději, že se setkáme v hřejivé náruči Kristovy lásky, která nás pohání ke smíření a jednotě.“ Podle portálu Křesťan dnes slavnostní obřad provázely barvy, pohyb, slova, výjevy a zvuky z celého spektra světového křesťanského hnutí, starobylé liturgické zpěvy, chvalozpěvy, tradiční tanec i moderní písně.

Pod heslem „Kristova láska hýbe světem, smiřuje ho a sjednocuje“ se sjelo přibližně 800 delegátů a několik tisíc návštěvníků z nejméně 100 zemí. Takové shromáždění se koná jen jednou za šest až osm let. Německo je hostí poprvé ve více než sedmdesátileté historii zastřešující organizace se sídlem v Ženevě. S projevy vystoupili i německý prezident Frank-Walter Steinmeier a zástupce Ústřední rady Židů v Německu a reprezentant muslimů.

Debatovalo se o válce na Ukrajině, církevním dialogu nebo humanitární pomoci. Církevní představitelé z Ukrajiny společně s vedoucími ekumenických organizací zdůraznili potřebu smíření, jednoty a budování míru.

Papež František prostřednictvím kardinála Kurta Kocha, prefekta Dikasteria pro jednotu křesťanů, účastníkům vzkázal, že křesťané musí vydávat svědectví o evangeliu společně, aby se vypořádali s nespravedlností a rozdělením ve světě, a to nejen mezi církvemi, ale také mezi náboženstvími, kulturami, jednotlivci i národy: „Naším posláním jako křesťanů je přinášet světu naplnění tohoto smíření, přičemž církev je nástrojem a viditelným znamením jednoty, k níž Bůh volá všechny lidi.“

Na závěr konference chtějí delegáti přijmout několik prohlášení k různým tématům. 

Ve Světové radě církví jsou zastoupeny především protestantské, anglikánské a pravoslavné církve. Katolická církev má status pozorovatele, blízkého partnera Světové rady církví. Katoličtí teologové jsou plnoprávnými členy důležitých komisí SRC, např. Komise pro víru a řád a Komise pro světové misie a evangelizaci. V Karlsruhe je katolická církev zastoupena dvacetičlennou delegací včetně kardinála Kurta Kocha a předsedy Německé biskupské konference Georga Bätzinga.

zdroje: Kathpress, Křesťan dnes, oikumene.org

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony