Křesťanský východ si na Velikonoce počká skoro měsíc, shoda bude za čtyři roky

Křesťanský východ si na Velikonoce počká skoro měsíc, shoda bude za čtyři roky
4. dubna 2021 Události, Velikonoce Autor: Filip Breindl

Skoro o měsíc se letos liší termín západních a východních Velikonoc, kde oslaví neděli Zmrtvýchvstání až 2. května. Naposledy všichni křesťané bez rozdílu tradic slavili ve stejný den v roce 2017 a znovu shoda nastane za čtyři roky. Pokud se zachová rozdílný způsob výpočtu, bude stále vzácnější. 

Odlišnost totiž nevychází jen z používání gregoriánského či juliánského kalendáře, které mohou stanovit různé datum prvního jarního úplňku. Svou roli hraje i proměnlivý termín židovských Velikonoc, svátku pesach. Východní tradice stanoví, že oslava Kristova vzkříšení následuje až po něm a někdy, jako i letos, to její datum posouvá až na začátek května.

Na kdy připadají Velikonoce, lze spočítat podle poměrně složitého vzorce, který bere v potaz všechny zmíněné skutečnosti. Vypracoval ho v 19. století německý matematik Carl Friedrich Gauss a jde o kombinaci násobení a dělení letopočtu s využitím konstant, které vyjadřují opakování celého velikonočního cyklu. U některých termínů lze pozorovat jedenáctiletou periodu, ale letošní datum, tedy 4. duben, se nadlouho objevuje naposledy. Znovu na tento den připadne velikonoční neděle až v roce 2083 a poté právě za dalších jedenáct let.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony