Koronavirus aktuálně: Menší bohoslužby se konat mohou, Junák činnost pozastavil

Koronavirus aktuálně: Menší bohoslužby se konat mohou, Junák činnost pozastavil
10. března 2020 Události Autor: Alžběta Havlová

Bohoslužby, kterých se účastní méně než 100 osob, se konat mohou, větší shromáždění by se měla rozdělit. Čeští biskupové vydali list, ve kterém upřesňují dnešní mimořádná opatření, o kterých v souvislosti s epidemií nemocnění COVID-19 rozhodla bezpečnostní rada státu. Podle toho jsou v České republice od 18. hodiny zakázány akce s účastí přesahující 100 osob.

Z opatření vyplývá, že shromáždění do 100 osob se omezení netýká. V listu, které dnes odpoledne vydala Česká biskupská konference, se píše, že v případě bohoslužeb spojených s přikázáním slavit den Páně nebo sváteční den je možné bohoslužby rozdělit tak, aby na žádné z nich nebylo více než 100 osob. Toto se však týká pouze větších farností, například v Praze či v dalších větších městech, upozorňuje Monika Klimentová z ČBK: „Za opatření na bohoslužbách jsou zodpovědní jednotliví správci farností, protože ti mají přehled, kolik lidí do kostela chodí,“ řekla Proglasu tisková mluvčí Monika Klimentová. Dodala, že věřící mohou svou nedělní povinnost mše svaté splnit také poslechem televizního či rádiového přenosu nebo přenosu na nových komunikačních prostředcích, a svátečním slavením dne Páně. Biskupové také doporučují dbát na hygienické návyky a být tak ohleduplní ke svým bližním.

Mimořádná opatření přijímá také organizace Skaut Junák, od zítřka je pozastavena veškerá skautská činnost, řekla Proglasu tisková mluvčí Barbora Trojak: „Vedení skautské organizace považuje toto rozhodnutí za preventivní krok ve správný čas především s ohledem na ochranu starších a oslabených spoluobčanů, a to především proto, že během běžné skautské činnosti spolu účastníci – děti, mladí i starší vedoucí – přichází do častého kontaktu během krátké doby,“ popisuje Trojak a dodává: „Je to pouze pozastavení činnosti, zato veškeré – včetně schůzek, vzdělávacích kurzů, výprav...“.

Kvůli koronaviru zůstávají zavřené bazilika svatého Petra a přilehlé vatikánské náměstí. Informovalo o tom dnes tiskové středisko Svatého stolce. Dvě hlavní dominanty Vatikánu nebudou přístupné pravděpodobně do 3. dubna. Svatý stolec tak reaguje na opatření proti šíření nemoci COVID-19, která přijala italská vláda.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony