Katolíci z celé Evropy uvažují v Bratislavě o identitě kontinentu

Katolíci z celé Evropy uvažují v Bratislavě o identitě kontinentu

V metropoli Slovenska pokračují Evropské katolické sociální dny. Na 150 delegátů – zástupců charitativních organizací a teologů včetně předsedy Rady evropských biskupských konferencí Gintarase Grušase, dočasného prefekta vatikánského Dikasteria pro integrální lidský rozvoj kardinála Michaela Czerného nebo královéhradeckého biskupa Jana Vokála, který reprezentuje Komisi katolických biskupských konferencí EU (COMECE) a Česko – do neděle promýšlí situaci Evropy po pandemii.

Cílem konference je podle pořadatelů z Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) a Konference biskupů Slovenska (KBS) reflektovat sociální nauku církve v souvislosti s aktuálním děním na kontinentu. Ještě před vypuknutím války na Ukrajině dostala akce podtitul Evropa – za hranicemi pandemie: nový začátek. "Pandemie covidu-19 má neblahé důsledky. Nejenže otřásly zdánlivými jistotami našich politických, ekonomických a sociálních systémů, ale také odhalily naše zranitelná místa. Nikdo z nás ale nečekal, že hned za dveřmi pandemie nás čeká válka na Ukrajině, která ještě více zvýraznila nestabilitu a sociální rozdělení hodnoty události pro církev na Slovensku. Tato akce rozšiřuje náš pohled a umožňuje nám uvědomit si, jak je důležité, aby církev na Slovensku byla součástí dialogu o otázkách veřejného života a politiky," řekl generální sekretář KBS Ivan Růžička Radiu Lumen.

Papež František dnes účastníkům adresoval poselství, v kterém oceňuje rychlou a jednotnou reakci a pomoc trpícím lidem na Ukrajině, děkuje za poskytnutí materiální pomoci, pohostinnosti a přístřeší. Naléhavě apeluje na využití politického umění v zájmu míru. Konflikt na Ukrajině podle papeže souvisí se zvrhlým zneužitím moci. 

Třetí Evropské katolické sociální dny otevřela včera v podvečer bohoslužba v bratislavské katedrále svatého Martina. Dnešní program zahájila prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová v doprovodu premiéra Eduarda Hegera. Kardinál Czerny před tím sloužil mši, při které řekl: "Proto při slavení eucharistie během Evropských katolických sociálních dnů stavíme do centra naší práce proměňující sílu lásky a uvědomujeme si, že nejde o ideu ani politický postoj, jako je nenásilí nebo pacifismus, ale o sílu. Funguje, protože skutečně existuje, a lze z ní čerpat a předávat ji dál." Při vystoupení na konferenci pak tento brněnský rodák a blízký papežův spolupracovník burcoval: „Je přeludem schvalovat válku jako oprávněnou reakci na jakoukoli situaci nerovnováhy nebo napětí.“

Mezi tématy jednání jsou sociální a demografická změna, technologická transformace a ekologie, v programu figuruje i ekumenická modlitba s komunitou Sant'Egidio v katedrále sv. Martina v Bratislavě. Událost završí bohoslužba v katedrále svatého Martina v Bratislavě, kterou bude v neděli v poledne celebrovat předseda COMECE, kardinál Jean-Claude Hollerich.

První Evropské katolické sociální dny se konaly v říjnu 2009 v polském Gdaňsku s tématem: "Solidarita - výzva pro Evropu". Zahájily tradici pravidelných setkání, na nichž se zhruba ve tří- až čtyřletých intervalech scházejí katolíci z celého kontinentu, aby rozvažovali nad Evropou a Evropskou unií a vycházeli přitom ze sociálního učení církve. Druhé Evropské katolické sociální dny hostil v září 2014 Madrid, měly téma: "Křesťanská víra a budoucnost Evropy".

Zdroje: tkkbs, catholicsocialdays.eu  

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony