Kampaň na podporu rané péče vyzývá k symbolickému namočení v ledové vodě

Kampaň na podporu rané péče vyzývá k symbolickému namočení v ledové vodě
29. listopadu 2021 Události Autor: Nikola Samcová

Kampaň Společnosti pro ranou péči, která odstartuje ve středu, nese název „Nebuď srab! Namoč se pro ranou péči“. Cílem je podpořit jednak službu rané péče a jednak samotné rodiny, které se starají o handicapované děti.

Pomoci mohou lidé skrze web. Podporu dělí organizace do tří způsobů - může to být finanční příspěvek, symbolické namočení a sdílení výzvy. Finanční dar mohou lidé poslat konkrétní pobočce Společnosti pro ranou péči skrz jednoduchý formulář. „Do kampaně se zapojilo celkem sedm poboček. Celkově působíme v deseti krajích. Některé pobočky působí ve více krajích, takže máme dosah opravdu téměř po celé České republice,“ řekla Proglasu koordinátorka projektů ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči Kristina Mezníková. Dalším krokem je ponoření se do ledové vody. „Je to kampaň lehce otužilecká, lehce drsná, ale je na dobrou věc. Jejím cílem je podpořit rodiny, kterým se narodily děti s postižením. Tyto rodiny se v těch začátcích cítí právě tak, jako by je hodil do ledové vody, a rodiče se v tom musí naučit velmi rychle plavat a není to vůbec snadné. V tomto náročném období jim pomáhá bezplatná služba rané péče,“ přiblížila metaforu, na které nápad stojí. Není podle ní nutné skákat do ledového rybníka. Stačí i symbolické namočení či studená sprcha. Kdo chce, může se u toho vyfotit či natočit a sdílet s přáteli na sociálních sítích nebo poslat organizaci ke zveřejnění. Třetím krokem je totiž šíření kampaně. Organizátoři doufají, že lidé vyzvou své přátele a rodinu, aby se na podporu rané péče také namočili, případně přispěli. Kampaň podpořila i skupina Mirai. „Oni jsou takovým ambasadorem rané péče. Už nás podpořili během Týdne rané péče, což je naše osvětová akce. Mirai Navrátil nám nyní i namluvil radiové spoty, které posluchači mohou slyšet v médiích. Zároveň věříme, že se pro nás skupina Mirai opravdu namočí,“ dodala Mezníková. Název „Nebuď srab! Namoč se pro ranou péči“ vznikl podle ní proto, aby nezapadl, ale naopak zaujal. „Rodiče, kteří pečují o děti s handicapem, nejsou srabi. Jsou velmi odvážní a každý den prokazují obrovské odhodlání, vytrvalost a nasazení. Musí překonávat opravdu náročné překážky. Názvem, který je trochu drsnější, jsme chtěli také upozornit na tu drsnou realitu, se kterou se denně potýkají,“ vysvětlila koordinátorka projektů.

Služba rané péče je pro všechny rodiny, kterým se narodí děti s handicapem. Je bezplatná a rodiče ji mohou využívat hned od narození dítěte až do jeho sedmi let. Jedná se o terénní službu, kdy poradkyně jezdí k rodinám domů. „Pomáhají rodičům zejména v těch náročných začátcích. Ukazují jim, jak mohou dítě rozvíjet, jak upravit domácí prostředí, jak s dítětem komunikovat, poskytují sociální poradenství, doporučí odborníky v daném regionu… Bezplatně také zapůjčujeme pomůcky, které mohou děti využívat a které jsou jinak nákladné,“ uvedla Mezníková. Financování rané péče je vícezdrojové, to znamená, že vedle dotačních programů krajů, měst a obcí a příspěvků nadací je závislá také na darech soukromých osob a firem. „Děkujeme za finanční podporu, ale i za sdílení na sítích. Prostě díky všem, kdo se do toho namočí s námi,“ uzavřela ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči Vladimíra Salvetová. Celý projekt oficiálně startuje se začátkem prosince a potrvá do konce ledna 2022.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony