Kalousek: Zdanění finančních náhrad církvím by byla další křivda

7. června 2018 Události Autor: Anežka Wiewiorková

Rozpočtový výbor poslanecké sněmovny doporučil ke schválení komunistický návrh na zdanění finančních náhrad, které církve dostávají za majetek nevydaný v restitucích.

 

Je to náhrada ukradeného majetku, a pokud by k tomu došlo, tak je to jenom další křivda. Další krádež, pro komunisty tak typická,“ okomentoval návrh v rozhovoru s Proglasem předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Předlohu před závěrečným hlasováním podpořili vedle KSČM také členové výboru za hnutí ANO a sociální demokracii. S dodatečným daněním náhrad nesouhlasí lidovci, ODS nebo TOP 09. Kritici nejčastěji poukazují právě na skutečnost, že jde o náhradu za majetek ukradený komunisty, a také na možný zásah Ústavního soudu kvůli jednostranné dodatečné úpravě smluvního vztahu. „Tohle stanovisko vychází ze zásad právního státu. Na základě zákona je podepsáno šestnáct smluv, patnáct s křesťanskými církvemi a jedna s představiteli Židovské náboženské obce. Jednou ze základních zásad právního státu je, že smlouvy se dodržují. Vláda tady v přímém přenosu opovrhuje právním státem, a to by mělo vadit i těm, kterým třeba církevní restituce příliš nevoní,“ dodal Kalousek.

Možnost zásahu Ústavního soudu připouští i poslanec za hnutí ANO a člen rozpočtového výboru Milan Feranec, stejně tak ale podle něj může dojít ke zpochybnění ustanovení, které upravuje smluvní vztah podle legislativy platné k roku 2013 – připomíná, že podobně se upravovala ustanovení o cenách solární energie. "Nechci to srovnávat z hlediska obsahu, ale je to stejný princip," poznamenal k dodatečně nařízenému zdanění. Podle Ferance rozpočtový výbor záležitost posuzoval především z hlediska státních financí a právní záležitosti přenechal ústavně-právnímu výboru, který si zadal odborné posudky u právnických fakult v Praze a Brně a Ústavu státu a práva. "Upřímně řečeno si sám počkám na stanoviska ústavně-právního výboru a na stanoviska zastánců a odpůrců tohoto zákona a podle toho se rozhodnu. Věřím, že takto uvažuje mnoho dalších poslanců. Skutečně to neberu nějak ideologicky. Je tu nějaký problém, vyřešme ho tak nebo tak," řekl Proglasu Milan Feranec. 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony