Jak mluvit o válce s dětmi? Terapeut Kniha radí: Nejdřív se postarat o rodiče svých dětí

Jak mluvit o válce s dětmi? Terapeut Kniha radí: Nejdřív se postarat o rodiče svých dětí
28. února 2022 Události Autor: Nikola Samcová

Jak mluvit o válce s dětmi - pod tímto názvem se večer uskuteční online kurz v rámci projektu Takmile, který má za cíl nabízet uplatnění principů a technik krizové intervence do dalších profesí. Základní principy shrnul Proglasu terapeut a lektor Michal Kniha, který se tématu věnuje a spolu s kolegyní Táňou Mančíkovou seminář povede.

Prvním principem v komunikaci o válce s dětmi je podle Michala Knihy postarat se nejprve o sebe. Jako důležité vnímá zjistit, co v lidech situace vyvolává, a poté najít prostor, ve kterém si o tom s někým mohou promluvit oni sami. Až poté přichází na řadu práce s dětmi. „První pravidlo tedy zní: nejdřív se postarat o rodiče svých dětí, čili sám o sebe. Cítit strach je samozřejmě normální, takže nejprve je důležité si to dovolit, a potom si zkusit vybrat jeden informační zdroj a informace si postupně dávkovat,“ radí terapeut Kniha. Doporučuje se občas zaměřit na jiné aktivity, než jen sledování informací. Hlavu může zaměstnat nějaký projekt či četba knížky. „Další rada směřuje k péči o své zdroje. Může se zdát, že my v ohrožení nejsme, protože nejsme na Ukrajině, ale samozřejmě to na nás dopadá. Všechno tohle zpracovávat nás stojí hodně energie. O to víc se musíme soustředit na to, kde si tu vybitou baterii můžu já nabíjet – při procházce, při tvoření něčeho kreativního, při angažování se do nějaké konkrétní pomoci,“ doporučil.

Jako druhé pravidlo pro mluvení s dětmi o válce uvedl Kniha důležitost předávat informace, když se dítě ptá. „Pakliže dítě klade otázku, která se toho konfliktu týká, tak je zralé i na odpověď umírněnou svému věku.“ Informace by podle něj měly být stručné a jasné, aby nevyvolávaly zmatek. Pokud se ptá na něco, na co rodič nezná odpověď, měl by být k dítěti upřímný a říct, že na to také nezná odpověď. „Není to o tom odpovídat na všechno, nebo říkat dítěti, že to bude dobré, když to vlastně nevíme, ale spíš s ním prožívat, co to v něm může vyvolávat a dávat mu prostor, aby mluvilo o tom, co všechno za emoce s tím má spojené,“ sdělil Michal Kniha.

Terapeut upozornil také na to, že pokud lidi přepadne pocit, že situaci sami nezvládají, měli by si říci pro pomoc. „Jsou krizové linky pro děti, pro rodiče, pro učitele… Takže není nic proti ničemu tam zavolat a poradit se,“ řekl. Na krizovou linku doporučuje odkázat případně i další lidi v okolí, u kterých vidíme, že se něco děje. Pokud budeme chtít dotyčnému nabídnout nějaký prostor sami, oslovíme ho s tím, co vidíme. Lektor Kniha doporučuje například: „Jsi nějaký zamlklý. Napadá mě, jestli by sis nepotřeboval promluvit. Jsem tady a budu tě poslouchat.“

Více informací o tom, jak pracovat a komunikovat s dětmi o válce, se zájemci mohou dozvědět na kurzu. Aktivní účast je možná přes Zoom, sledování pak zdarma od 20:30 přes facebookové stránky Takmile. Michal Kniha má zkušenosti s prací na krizových linkách pro děti, pro dospělé i pro seniory. V současné době pracuje jako psychoterapeut, rodinný terapeut a lektor kurzů. Spolu s kolegyní Táňou Mančíkovou se věnují propojování světů krizové intervence a práce se sebou v dalších oblastech. Podrobně se o nich zájemci mohou dozvědět na webu Takmile.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony