Iniciátorka modlitby za mír z Mary's Meals: Máme obrovský vliv na to, jaký svět v budoucnosti bude

Iniciátorka modlitby za mír z Mary's Meals: Máme obrovský vliv na to, jaký svět v budoucnosti bude
1. prosince 2023 Události Autor: Jitka Uhnavá

Charitativní organizace Mary's Meals pořádá zítra (2.12.) Modlitbu za mír s podtitulem Medjugorský duchovní večer. Akce začne v 16:30 v brněnském kostele u minoritů, a celkově bude večer rozdělený do čtyř hodinových bloků, které budou obsahovat svědectví, modlitbu růžence, mši svatou i adoraci. Více o této iniciativě řekla v rozhovoru s Jitkou Uhnavou iniciátorka myšlenky Kristína Třešková z brněnské pobočky Mary's Meals.

Podobná akce se už konala kromě Brna také v Praze nebo Ostravě. Organizátorka Kristína Třešková by ji ale ráda rozšířila i do dalších měst, kde by se konala každé dva měsíce.

Iniciativa podle Třeškové vznikla náhodou, i když podle jejích slov to nejspíše úplně náhodné nebylo. „Říká se, že náhody jsou taková komunikace Pána Boha inkognito. Já jsem to nosila hodně dlouho v srdci a protože nám vypadla jedna aktivita, kterou jsme měli domluvenou, tak jsem si řekla, že to je příležitost udělat místo toho modlitbu za mír,“ přiblížila Kristína Třešková vznik prvního modlitebního večera, který se konal před rokem.

Modlitba je podle Třeškové silným nástrojem, jak ovlivnit budoucnost. „Máme obrovskou moc a obrovský vliv na to, jak to v budoucnosti bude. A tak bychom i tímto způsobem chtěli pozvat lidi, aby přišli a zapojili se, obzvlášť ti, kterým je medjugorský způsob modlitby blízký,“ pozvala Třešková.

Modlitba za mír, jak už zaznívá i z podtitulu „Medjugorský duchovní večer“, se inspirovala právě modlitbami na medjugorském Mladifestu. „Jedná se o čtyřhodinový modlitební program. První hodina je svědectví, druhá hodina patří růženci, třetí hodina je věnována mši svaté a čtvrtá hodina vrcholí adorací. Celý duchovní program má takovou přirozenou gradaci, a proto je to nastaveno i tomto pořadí,“ vysvětlila Třešková.

Tento způsob modlitby by se podle Třeškové někomu mohl zdát jednoduchý a prostý, což je ale jistým cílem setkání. „Lidé hledají, co by vymysleli nového a nějakým způsobem to ozvláštnili. Hledáme, hledáme, ale v podstatě už všechno bylo vymyšleno a není potřeba nic zvláštnějšího,“ nabídla svůj pohled.

Ten vychází právě z Medjugorjské tradice. Do Medjugorje jezdila Třešková podle svých slov už předtím, ale až při práci pro Mary's Meals ji místo oslovilo více. „Tak jako pro mnoho lidí, pro mě Medjugorje bylo sice významné místo, které jsem několikrát navštívila, ale nijak se mě až tak osobně nedotklo s tím, že by to mělo nějaký konkrétní výstup v mém duchovním životě,“ popsala Třešková a dodala, že ji inspiroval také zakladatel Mary's Meals Magnus MacFarlane-Barrow, který podle Třešková nazývá organizaci „ovocem Medjugorje“.

Zásadní byla Kristinu Třeškovou také kniha Mariino srdce zvítězí od autorky a vizionářky Mirjany Soldo. „Ta kniha se mě velmi dotkla. Je to vlastně autobiografická kniha té vizionářky, ve které popisuje setkání s Pannou Marií. Vlivem té knihy se mi to tak všechno poskládalo a dokreslilo a vlastně jsem mohla nahlédnout mnohem hlouběji do toho odkazu, do toho pozvání Medjugorje,“ popsala Třešková.

Více si můžete poslechnout tady:

 

NyníDuchovní hudba
Skladba: Messa di Rimini (1809) - Kyrie, Gloria; Autor: Rossini Gioacchino; Dirigent: Brizio Edoardo; Sóla: Marková Jiřina - soprán, Škvárová Yvona - mezzosoprán, Okénko Vladimír - tenor, Podskalský Miloslav - bas; Soubor: Český filharmonický sbor
09:00Mše svatá
10:00Varhanní hudba
10:30Dotýkání světla
11:00Proglaso
11:57Myšlenka na den
12:00Polední modlitba

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony