Hnutí Adopce srdce hledá nové členy

Polsko-české hnutí Maitri pomáhající chudým třetího světa usiluje o obnovu svojí členské základny. Projektem Adopce srdce pomáhá prostřednictvím misií sirotkům v afrických zemích.
Hnutí solidarity s chudými třetího světa Maitri (Ruch Solidarości z Ubogimi Trzeciego Świata) založil ve Varšavě roku 1975 Jacek Wójcik po dojmech z cesty do indické Kalkaty, kde se potkal s matkou Terezou. Tu si později zvolili za svou patronku svého společenství pro její zásluhy i duchovnost. Wójcik na začátku posílal balíky s pomocí, organizoval setkání, sbírky a přednášky.
Wojciech Zięba, který se připojil k organizaci, se stal iniciátorem hnutí v Česku během svého studijního pobytu při JAMU. Pořádal bytové přednášky, kterých se účastnili lidé z celého tehdejšího Československa. „Hnutí není pouze dobročinnou organizací, ale společenstvím věřících v církvi, usilujících o zlepšení života nejchudším z chudých, modlitbou a činností. Tím se snaží odpovídat na Kristovu výzvu a uskutečněním evangelia v životě," říká Zięba. Dále zmiňuje vliv Maitri na vznik organizace Slovenské misijné hnutie.
České Hnutí Solidarity s chudými třetího světa Maitri se podílí na programu přibližně 22 let, v jeho čele stojí Josef Kuchyňa. Na počátku šla pomoc především sirotkům ve Rwandě sužované občanskou válkou a krvavými etnickými střety mezi skupinami Tutsijů a Hutuů. „Ve Rwandě je zpoplatněné i základní školství a spousta dětí na to nemá. Než děti podporu z Adopce srdce na školné dostaly, tak je ze školy vyháněli,"uvedl Kuchyňa pro Proglas.
V devadesátých letech minulého století měla česká větev hnutí Maitri desítky členů, kteří se jako dobrovolníci starali o činnost a propagaci ve svých farnostech a obcích.
V současné době členů hnutí ubývá kvůli stáří a smrti členů, proto se snaží hledat nové mezi mladými lidmi. Projekt propagují pomocí Facebookových stránek, letákovou kampaní nebo přednáškami.
Maitri v současnosti pomáhá v 13 zemích mimo území Afriky třeba i v Bolívii, Indii a nedávno přibyla i Sýrie.