Papež: Svatá Terezie z Kalkaty pro nás zůstane Matkou Terezou

Papež: Svatá Terezie z Kalkaty pro nás zůstane Matkou Terezou
5. září 2016 Události Autor: Filip Breindl

Papež František při nedělní mši na svatopetrském náměstí formálně dokončil kanonizační proces Matky Terezy z Kalkaty a před desetitisíci poutníků slavnostně vyhlásil její svatořečení. Došlo k němu bez jediného dne 19 let po smrti řeholnice, která založila společenství Misionářek lásky a v roce 1979 obdržela za svou službu chudým Nobelovu cenu za mír.

„Matka Tereza byla v celém svém životě velkodušnou rozdavatelkou božského milosrdenství, dávala se všem k dispozici přijímáním a obranou lidského života, jak nenarozeného, tak toho opuštěného a odepsaného. Zasazovala se o obranu života tím, že nepřetržitě hlásala: „nenarozený je ten nejslabší, nejmenší a nejubožejší“. Skláněla se ke zdrceným lidem, ponechaným, aby umírali na zemi u cesty, a rozpoznávala v nich důstojnost, kterou jim dal Bůh; dala slyšet svůj hlas mocným země, aby uznali svoji vinu za zločiny – za zločiny – bídy, kterou stvořili. Milosrdenství pro ni bylo „solí“, která dává každému dílu chuť, i „světlem“, které osvěcuje temnoty těch, kterým se již nedostávalo slz, aby plakali nad svou bídou a utrpením," prohlásil papež při své promluvě. Dodal, že poslání Matky Terezy "na městských a existenciálních periferiích trvá dodnes jako výmluvné svědectví Boží blízkosti těm nejchudším z chudých. Dnes odevzdávám tuto příznačnou postavu ženy a řeholnice veškerému volontariátu: ona ať je vaším vzorem svatosti! Myslím, že možná budeme mít trochu potíž říkat jí svatá Tereza. Její svatost je nám tak blízká, tak jemná a plodná, že jí budeme nadále říkat Matka Tereza. Ať nám tato neúnavná vykonavatelka milosrdenství pomáhá stále více chápat, že jediným kritériem naší činnosti je nezištná láska, oproštěná od každé ideologie a každého pouta a určená všem, bez rozdílu jazyka, kultury, rasy či náboženství."

Slavnosti se účastnilo několik stovek bezdomovců a dalších lidí v nouzi, o které se starají Misionářky lásky.  Vatikán pro ně připravil oběd podávaný v aule Pavla VI.
Svatořečení Matky Terezy oslavily členky řeholní rodiny Misionářek lásky také u jejího hrobu v indické Kalkatě, kam položily květiny, zapálily svíčky a pomodlily se. Později sledovaly přenos kanonizační mše v televizi. Několik členů laického řádu přidruženého k sestrám si svatou Terezii z Kalkaty připomnělo ve vlaku z indického Dárdžilingu – právě tam uzrála myšlenka založit řád zaměřený na pomoc lidem žijícím v největší bídě. „Přáli jsme si prožít to, co Matka Tereza tehdy musela cítit,“ řekl představitel organizace Peter Lingdam.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony