Festival Meeting Brno nabídne inscenaci o jediné ženě na světě vysvěcené na římskokatolického kněze

Druhým týdnem pokračuje program festivalu Meeting Brno. Od vztahu Česka a Slovenska se přesouvá k dalšímu z akcentovaných témat, a to žen v církvi. Silnou podívanou slibuje inscenace „Co je v bytí, nelze odejmouti“ inspirovaná osudy zakladatelů skryté církve Felixe Maria Davídka a Ludmily Javorové, která je jedinou ženou na světě, o které se veřejně ví, že byla navzdory pravidlům Římskokatolické církve vysvěcena na kněze.
Scénaristku Veroniku Všianskou překvapilo množství materiálu, které spolu s režisérkou Evou Lietavovou k tématu dohledaly. „Byly jsme překvapené tím množstvím, protože jsme se setkávaly s tím, že lidé ten příběh neznají, obecně se o něm vlastně moc neví, nemluví se o něm, ale přitom ty materiály k němu jsou,“ popsala na Proglasu Všianská.
Přiznává ale, že většina dostupných zdrojů jsou spíše dokumentárního charakteru. „Děláme divadelní inscenaci, takže jsme to samozřejmě chtěly pojmout trochu jinak umělecky a hlavně jsme to nechtěly vůbec pojímat politicky. Vůbec tam tedy nehodnotíme tu situaci, ale spíš jsme chtěly vlastně dát prostor té ženě,“ vysvětlila Všianská. I z toho důvodu je inscenace monodramatem, na scéně se tedy po celou dobu objevuje jen jedna herečka.
Spolu s režisérkou díla Evou Lietavovou se Všianská zaměřila na okolnosti vzniku podzemní církve Koinótés, která se v Česku zrodila v době komunismu. „Chtěly jsme, aby tam zazněly hlavní myšlenky té skryté církve. Chtěly jsme ukázat čistotu té víry oproštěnou od zákonů, práva a prostě jenom nechat zaznít tu lásku k člověku, kterou Davídek akcentoval a připomínal ve své vizi té církve, kterou měl,“ přiblížila scénáristka.
Věnovaly se také přímo momentu, kdy zakladatel podzemní církve Koinótés Felix Maria Davídek vysvětil Ludmilu Javorovou na římskokatolického kněze. „My jsme se zamýšlely nad tím, co se tím vlastně stalo, co se odehrálo. Zahrnutá je i ta reakce po roce 1989, kdy bylo toto kněžství paní Javorové odejmuto a ona tu službu nemohla dál vykonávat,“ uvedla Všianská.
Podle svých slov je ale ona stejně jako její spolupracovnice a další přesvědčeni o platnosti svěcení Javorové. „Stejně jako ona a vlastně jako všichni si myslíme, že to, co už se jednou odehrálo, nelze nějak odejmout. Tohle všechno se tedy v té inscenaci promítá,“ popisuje Všianská.
Ludmila Javorová podle ní ještě hru neviděla, ale zúčastní se zítřejší (28.6.) premiéry. „Byly jsme ji osobně pozvat. Měla velkou radost z toho, že se tohle děje a že se o těch věcech mluví, že se inscenují,“ řekla Proglasu Všianská, scénáristka inscenace „Co je v bytí, nelze odejmouti“.
Premiéru divadelní hry v režii Evy Lietavové bude možné zhlédnout dnes (28.6.) a zítra (29.6.) od 18 hodin v brněnské Rezidenci Cafe Kaprál.
Celý rozhovor, který s Veronikou Všianskou vedla moderátorka Alena Šedivá, si můžete poslechnout zde: