Pravda vítězí? ptá se šestý ročník Meeting Brno

Pravda vítězí? ptá se šestý ročník Meeting Brno
26. července 2021 Události Autor: Anežka Hlávková

Dívat se na dějiny různými úhly pohledu a vnímat jejich důležitost v době minulé i současné. I to je cílem a úmyslem letošního ročníku festivalu Meeting Brno, který začíná právě dnes a potrvá do neděle 1. srpna. Nabízí různorodý program v podobě přednášek, debat, výstav, prohlídek a mnoho dalšího. Mottem šestého ročníku je otázka Pravda vítězí? 

„Jedním z výroků, který mě nejvíce provázel uplynulým pandemickým rokem a půl, byla slavná věta Hannah Arendtové Krize nás vrací k otázkám. V duchu tohoto výroku jsme si také troufli také heslu Pravda vítězí přidělit otazník. Připadá nám, že jsme v čase, kdy je potřeba se vracet k základům, kdy je potřeba se ptát,“ řekl Proglasu viceprezident festivalu David Macek a dodal, že to není jen v souvislosti s děním poslední doby, ale i s tím, jak je do současnosti předávána česká novodobá historie. „Když se věnujeme našim moderním dějinám, tak mnohdy zjišťujeme, že celá řada událostí, které máme v paměti zapsané podle toho, jak nám je podaly učebnice dějepisu, tak ve skutečnosti proběhla třeba úplně jinak,“ vysvětlil, proč letošní ročník má ve svém názvu slogan Pravda vítězí s otazníkem.

„Letošní novinkou je aktivní role patronky festivalu,“ zdůraznil David Macek, jenž připomněl, že patron festivalu býval stanoven i v předchozích letech, ale jeho role bývala oproti letošku spíše symbolická. „Hledali jsme člověka, který je ztělesněním toho doslova pravdivého přístupu k událostem poslední doby. Našli jsme ho v Sarah Hlaváčové, herečce pocházející z mariánského poutního místa Sloup v Moravském krasu,“ uvedl s tím, že jde o ženu, která před dvěma lety dělala dobrovolnici v jedné africké škole, během první vlny lockdownu v Moravském krasu v oblastech zničených kůrovcem sázela stromky a na podzim v druhé vlně koronaviru po své pouti z Lisabonu do Fatimy nastoupila na covidové oddělení v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze.

Prezidentkou festivalu, který se koná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha a primátorky města Brna Markéty Vaňkové, je stejně jako minulý rok farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká, která Proglasu o smyslu celého festivalu řekla: „Věřím i jako farář, i jako člověk, každou vteřinu v to, že má smysl hledat pravdu, že má smysl za ní stát. A docela si troufám tvrdit, že tuším, kolik úsilí a odvahy v těch příbězích, které Meeting připomíná, v rámci různých zápasů je. Ať už je to odkaz odbojářky Marie Kudeříkové nebo Václava Havla. Dalo by se to shrnout takovým Franklovským: Přetvoř utrpení v sílu a moudrost.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony