Ekumenická porota oceňuje snímky, které jsou v souladu s hodnotami evangelia

3. července 2015 Události Autor: Anežka Wiewiorková

"Měl by to být film, který dává hlas těm, kteří nejsou slyšet a tvář těm, kteří obvykle nejsou vidět."  Taková je představa filmového publicisty a pracovníka Televize NOE  Lukáše Jirsy o snímku, který získá cenu ekumenické poroty na 50. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

Přes 220 snímků bude hodnotit osm porot, kromě té hlavní také porota ekumenická, založená v roce 1994. Letos v ní zasednou katolický teolog Lothar Strüber a protestantská kazatelka Rita Weinert, oba z Německa. Za Českou republiku byli vybráni bývalý dramaturg náboženského vysílání České televize Michael Otřísal se scénáristou a režisérem Vítem Poláčkem. Ten se zároveň podílel na filmu Cesta do Říma, který bude mít v Karlových Varech premiéru. "Ekumenická porota má za úkol ocenit takový film, který je kromě svých uměleckých kvalit v souladu s hodnotami evangelia," vysvětlil její bývalý člen Jirsa. Cílem poroty podle něj není vyhledávat filmy s náboženskou či církevní tematikou. "Ve vítězném snímku musí být jasně vidět, na jaké straně stojí pravda," doplnil.

V minulosti získal ocenění ekumenické poroty například Kukuřičný ostrov, na jehož tvorbě se podílela Česká republika, nebo kanadský film Kamion.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony