Ekumenická porota hledá ve filmech hodnoty evangelia

2. července 2012 Události Autor: Jan Krejčí

Projekce na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech sleduje také ekumenická porota, jejíž členy nominují křesťanská filmová sdružení – na závěr přehlídky vyhlásí držitele své ceny.

Lidskost, hodnoty evangelia, odpovědnost k přírodě i k druhým, to jsou hlavní kritéria, která, podle jednoho z porotců, Lukáše Jirsy, sledují členové jury. „Naším úkolem je ukázat film, nad kterým se dá přemýšlet, který nám může dát něco pozitivního, nějakou naději,“ sdělil Jirsa.
 
Udělení ceny Ekumenické poroty není podmíněno náboženskou tematikou. „Jsou to filmy, které by nás měly vyzvat k odpovědnosti, případně nám ukazovat, že naděje je i v místech, kde bychom ji třeba neočekávali, a kde si myslíme, že jsme sami a opuštěni,“ dodal Jirsa.
 
O filmech diskutoval také plzeňský biskup František Radkovský, jenž ocenil nejen umělecký přínos snímků, ale i jejich námět k přemýšlení a k meditaci. Toto setkání, které nazval „Číše vína s ekumenickou porotou“, podporuje otec Radkovský již od roku 1996.
 
Festival, končící v sobotu, nabízí divákům 217 filmů. Mnohé z nich budou mít mezinárodní premiéru. Vše vyvrcholí předáním hlavní ceny, Křišťálového glóbu, který získá nejlepší film. 
 

 

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony