Ekumenická iniciativa "Společně pro Evropu" oslavila 20 let existence

V německém Augšpurku si připomněli 20 let existence ekumenické iniciativy „Společně pro Evropu“. Ta sdružuje přes tři sta komunit a hnutí, které spadají například pod katolickou, evangelickou nebo pravoslavnou církev. Během sobotního programu vystoupil také český senátor Pavel Fischer.
Tématem třídenního setkání byl pohled dopředu a jak dál. Neslo se také v duchu „svobody“, protože si jeho účastníci mimo jiné připomněli 30. výročí pádu berlínské zdi. A na otázku svobody se zaměřil také senátor Pavel Fischer ve svém projevu. „Mluvil jsem o tom, kam jsme se ve svobodě dostali a jak s ní nakládáme. Žijeme ve světě, který má své paradoxy. Před 30 lety ještě nebyl internet a přišel jako symbol svobody až anarchie. A vidíme, že svoboda má své temné stránky. Například se dá přes internet špehovat,“ řekl Proglasu Fischer, podle kterého v současnosti musíme svobodu stále bránit, ale jinými způsoby. „Otázka je, jak to dělat, abychom prostor svobody odpovědně chránili a bojovali za odpovědnost občanů. Musíme to ale dělat jinak, než dřív. Například Facebook slouží i k tomu, že se propaguje násilí,“ dodal Fischer.
Křesťanská společenství mají podle Fischera k vývoji Evropy stále co říci, protože ji sami vytvářeli. „Člověk má přístup k mnoha informacím, ale vzdělávat se musí stále. Možná víc než dřív, protože máme velký prostor svobody, která se dá zneužít. A svoboda není absolutní. Musíme proto umět sami sebe omezovat. Věřím, že právě křesťanská společenství mohou pomáhat lidem nacházet jejich identitu, jejich hranice. Ale také jejich obrovské možnosti a vytvářet pocit společenství,“ řekl míní senátor Pavel Fischer.