Duchovní pomoc věřícím i hledajícím nabízí nový ekumenický web

Duchovní pomoc věřícím i hledajícím nabízí nový ekumenický web

V době nařízených vládních omezení se může člověk potýkat s řadou obav, pochyb a úzkostí. Jako rozcestník dostupné pomoci vznikla internetová stránka vduchu.cz, která nabízí mimo jiné přehled kontaktů na duchovní pomoc různých církví.

Za vznikem webu vduchu.cz stojí platforma dobrovolníků, příslušníků církví a jejich příznivců. Jedna z tvůrkyň webu a redaktorka Proglasu Hana Strašáková byla hostem dnešního vysílání Dopoledne s Proglasem, kde projekt představila. „Web vduchu.cz nabízí přehled kontaktů na duchovní pomoc různých církví a náboženských komunit. Pak nabízí rozpis a program obřadů a bohoslužeb, které se přenáší online po internetu na různých serverech,“ řekla Strašáková ve vysílání. Kromě toho jsou na webu také tipy na duchovní četbu, pořady, hudbu a videa. Nechybí ani informace o průběhu obřadů různých církví, nebo o tom, jak v době omezeného pohybu prožívat svátosti.

S prvotním nápadem podobný web vytvořit přišla jeho spoluautorka Barbora Antonová. „Nabídka webů s nabídkou podpory a útěchy je poměrně široká, je ale těžké se v tom množství vyznat. Také lidé, kteří se k žádnému náboženství nehlásí, hledali kromě psychologické pomoci i třeba pomoc duchovní, pokud odpovědi na jejich otázky žádají větší přesah,“ sdělila Antonová, podle které podobný web s duchovní pomocí prozatím na trhu chyběl.

Specifikum webu také tkví v jeho ekumenickém stylu. „Máme tady téměř všechny křesťanské církve, samozřejmě převládá církev katolická, protože nabízí největší množství programu a taky je po ní největší poptávka. Pak tady máme i evangelickou církev a církev husitskou, máme tady ale i třeba adventisty sedmého dne, protestanty, pak je tady také k dispozici židovská obec a buddhistická centra, která také nabízejí nějaké programy,“ řekla Proglasu Strašáková. Web však podle ní necílí jenom na věřící, ale také na hledající. „Je pro ty, kteřív těchto časech potřebují najít útěchu. Tam by měli mít prostor najít odpovědi na to, co právě hledají,“ shrnula Strašáková důvody vzniku ekumenického webu. Snažíme se tam také vybízet lidi, aby se nebáli úzkosti, pochyby nebo o strachu z koronaviru komunikovat s někým třeba po telefonu nebo e-mailu, aby s tím nezůstávali sami a nebáli se si říct o tu pomoc,“ zdůraznila spoluautorka webu.

Obsah stránky je stále v procesu a každý den se rozšiřuje. Veřejnost může autorům posílat své připomínky, aktuality nebo tipy na další akce skrze email. Jsme rádi, že web můžeme tvořit všichni společně, že nám žádná informace neuteče a obsah tak může být velmi rozmanitý,“ uzavřela za jeho tvůrce Strašáková.

Rozhovor zazněl v rámci dnešního pořadu Dopoledne s Proglasem. Záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout formou podcastu na Spotify, Soundtier nebo na Apple Podcasts.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony