Web seniore.org propojuje dobrovolníky se staršími lidmi

Web seniore.org propojuje dobrovolníky se staršími lidmi

Webová aplikace umožňuje seniorům vyhledat v jejich nejbližším okolí dobrovolníky, kteří jim mohou pomoci s nákupem a dalšími činnostmi.

O internetové mapě, na které by se propojovali lidé nabízející pomoc s těmi, kteří ji potřebují, Michal Svoboda společně se svými kamarády uvažoval už delší dobu. "Uvědomovali jsme si, že především v pohraničí, odkud pocházíme, je v péči o starší lidi stále ještě hodně co zlepšovat. Po večerech jsme proto začali pracovat na aplikaci, která by právě seniorům pomáhala. Situace, kdy byla vyhlášena celorepubliková karanténa nás ale přiměla k tomu, abychom si pospíšili. Celý víkend jsme proto nespali a pracovali na jejím dokončení. Službu seniore.org jsme tak spustili urychleně, aby mohla být seniorům co nejdříve k dispozici,” vypráví tvůrce webové služby Michal Svoboda.

Každý kdo se do databáze hlásí, musí při registraci pro ověření poskytnout kopii svého občanského průkazu a ještě bude telefonicky kontaktován provozovateli webu. Starší lidé, kteří si díky aplikaci mohou nechat například nakoupit a nevystavovat se tak nebezpečí nákazy koronavirem, nemusejí ani ovládat počítač a internet. Provozovatelé služby jim nabízejí i možnost spojit se s nimi telefonicky. 

V současné době jsou v databázi stovky dobrovolníků, ale tvůrce webu zaskočil nízký zájem seniorů. "Starším lidem je často nepříjemné si říct o pomoc. Říkají si, že přece si na nákup dojdou. Ale neuvědomují si to, že jejich věková skupina je nákazou koronavirem nejohroženější. Přitom dobrovolníků máme v databázi opravdu hodně a těší se, že budou moci někomu pomáhat,” vysvětluje vývojář služby seniore.org Michal Svoboda.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony