Den modliteb, postu a proseb za lidstvo

Den modliteb, postu a proseb za lidstvo
14. května 2020 Události Autor: Anežka Hlávková

Při ranní bohoslužbě ve vatikánském Domě svaté Marty vyzval papež František k připojení se ke dni modliteb, postu a proseb za lidstvo. Na tento úmysl věnoval i intenci dnešní liturgie.

Papež František během včerejší generální audience vyzval věřící na celém světě bez ohledu na jejich vyznání k modlitbám v dnešní den za ukončení pandemie koronaviru. Máme se sjednotit v modlitbách, postu a konání dobrých skutků. "Modlitba je prostředek, jak komunikovat s Bohem a poslouchat ho," připomenul Svatý Otec a uvedl, že Modlitbu za lidstvo inicioval Výbor za mezilidské bratrství, sdružující představitele islámu, judaismu a křesťanství. „V tomto duchu jsem uvítal pozvání Výboru, aby se 14. květen věnoval modlitbě, půstu a charitativním dílům. Vyzývám a povzbuzuji všechny, aby se k této akci připojili. Můžeme se sjednotit jako bratři a sestry, abychom požádali Pána, aby zachránil lidstvo před pandemií, osvětil vědce a uzdravil nemocné. Kéž Pán žehná každému z vás a vždy vás chrání před každým zlem,“ uvedl papež František.

Tomuto úmyslu věnoval i intenci dnešní bohoslužby ve vatikánském Domě svaté Marty. První čtení (Jon 3,3-10) přiblížilo příběh Jonáše a dění v městě Ninive. „V prvním čtení jsme slyšeli příběh Jonáše z epochy Ninive. Nevíme – byla tam nějaká pandemie v městě Ninive? Ano, asi tam byla morální padnemie. Právě proto to město mělo být zničeno. A Bůh posílá Jonáše, aby hlásal pokání a modlitbu, pokání a půst. A proto dnes my všichni, bratři a sestry ze všech náboženských tradic se modlíme.“ Těmito slovy uvedl papež dnešní půst. Papež František vybídl, abychom se nenechali ukonejšit sobeckostí, která nám říká, že nás se tato krize osobně nedotýká. Máme myslet jak na druhé lidi, tak na důsledky této pandemie, třeba na ty ekonomické. „Je tady pandemie hladu. Během čtyř měsíců zemřely hladem skoro čtyři miliony lidí. A dnešní modlitba, při níž žádáme, aby Pán zastavil tuto pandemii, nám také dává možnost myslet na jiné pandemie ve světě, kterých je mnoho. Pandemie hladu, válek a mnoho jiných,“ řekl Svatý Otec.

zdroj: Vatican News, TV Noe

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony