Církev v Itálii se snaží být lidem na blízku mnoha způsoby

Církev v Itálii se snaží být lidem na blízku mnoha způsoby
17. března 2020 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Týden je evropská země s nejvyšším počtem nakažených novým typem koronaviru uvězněná v karanténě. Církev v těchto okamžicích hledá způsoby, jak být věřícím na blízku. I dnes papež František sloužil mši svatou v Domu svaté Marty ve Vatikánu, kterou pravidelně obětuje za ty, kteří bojují s důsledky pandemie. Dnes navíc vyzval k modlitbám za seniory.

"Přál bych si, abychom se dnes modlili za seniory, kteří při této pandemii trpí zvláštním způsobem. Staří lidé zažívají velmi velkou vnitřní osamělost a také strach. Modleme se k Pánu, aby se přiblížil k našim prarodičům a všem starším lidem, aby jim dal sílu. Oni nám dali moudrost, život i historii. Ať i my jsme jim na blízku modlitbou, " vyzval papež věřící na úvod mše svaté. V homilii se pak soustředil na téma odpuštění. V reakci na dnešní evangelium, kdy Ježíš říká, že máme odpustit až 77krát, povzbudil k neustálému odpouštění ve všech situacích.

Kněz Giuseppe Corbari z města Robiano di Jusano v severní Itálii začal sloužil mši svatou online za přítomnosti portrétů svých farníků. Takzvané selfie fotografie, které umístil do lavic, mu poslali věřící v reakci na jeho výzvu. Na stránkách farnosti i e-mailem se totiž svěřil, že u oltáře cítí smutek, když vidí prázdný kostel. Poprosil tedy o zaslání obrázků jednotlivců i celých rodin, aby jeho oči neviděly jen prázdnotu a mohl se lépe se svými farníky spojit. Zprávu i s obrazem takto naplněného kostela přinesl italský deník Avvenire.

Italové ze svých domovů smí vyjít jen v nejnutnějších případech na co nejkratší dobu. Na sociáních sítích pod #iorestoacasa - tedy heslem: "já zůstávám doma" - sdílí nápady na to, jak si karanténu zpříjemnit. Jde o cvičení, vaření, předčítání knih, nebo také zpěv z oken. Po internetu tak kolují videa, na kterých na balkoně hraje virtuos na housle, jinde operní pěvec do  ulice přednáší známé árie a lidé se přidávají. Na venkově pro změnu obnovují tradici vyzvánění středověkých zvonů zvoucích k modlitbě. Mnoho farních kněží ze severu na jih italského poloostrova takto vyzývá  "ke klekání"  ve 12, 19 a 21 hodin. Zvonice a kostelíky blízkých obcí a měst tak vytváří staronovou zvonkohru, která lidem připomíná, že existuje nejen hlas televize, srdce, ale i Boha a vybízí, aby jej pustili do svých domovů, řekl portálu Vatican News Don Martino Gajda.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony