Čínští křesťané v Česku stále čekají na vyřešení své situace

4. června 2019 Události Autor: Filip Breindl

Při příležitosti 30. výročí krvavého potlačení protestů na náměstí Nebeského klidu v čínském Pekingu připomněla tuzemská Ekumenická rada církví  situaci desítek čínských křesťanů čekajících v Česku na azyl. Vyzvala představitele našeho státu, aby se při dialogu s Čínou zajímali o stav lidských práv.

“Jsme Bohu vděční, že naše vlastní vymanění se z područí komunistické diktatury v roce 1989 nebylo provázeno ztrátami na životech, o to více jsme morálně zavázání pamatovat na ty, kdo takové štěstí neměli. Proto apelujeme na představitele veřejné moci, aby v kontaktu s Čínskou lidovou republikou neopomíjeli otázku lidských práv, a opětovně vyjadřujeme svou starost o osud čínských křesťanů, kteří v naší zemi žádají o azyl,” uvedli v prohlášení předseda ERC Daniel Ženatý a generální sekretář Petr Jan Vinš.
 
Čtyři čínské ženy, které před časem docházely do sboru Českobratrské církve evangelické v Libčicích nad Vltavou u Prahy, ještě soudní rozhodnutí nedostaly. Jejich situaci přiblížil pro Radio Proglas tamní farář Tomáš Cejp: “Ve zdůvodnění zamítnutí bylo i to, že se příliš integrují do společnosti. Podle českého státu tak údajně zvyšují podezření, že se jedná o ekonomické migranty, kteří se jen tváří jako pronásledovaní z důvodu víry. Ženy, které každý týden chodily do našeho kostela, se takového zdůvodnění lekly a postupně se všechny odstěhovaly zpět do zařízení pro žadatele o azyl.”
 
Společně s těmito ženami v Česku zůstávají další desítky čínských křesťanů, kteří zde na počátku roku 2016  požádali o azyl z důvodů pronásledování v Číně kvůli své víře. Rozhodnutí o udělení azylu bylo českými úřady dlouho odkládáno, což u některých aktivistů vedlo k přesvědčení, že se jedná o politicky motivovaný krok. Později Ministerstvo vnitra žádost čínských křesťanů ve většině případů zamítlo, soud toto stanovisko v některých případech potvrdil a u dalších nařídil nové projednání. Další šancí na změnu zamítavého rozhodnutí představuje podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu, jak se podle Hany Frankové z Organizace pro pomoc uprchlíkům částečně děje. "Teď bezmocně čekají, jak to dopadne, a bojí se. Pořád jim hrozí i deportace do vlasti, což by bylo katastrofální vyústění," popsal evangelický farář Cejp situaci Číňanek, s nimiž zůstává v kontaktu.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony