Česká Charita pomáhá také moldavským seniorům

Česká Charita pomáhá také moldavským seniorům
15. listopadu 2021 Události Autor: Eva Svobodová

Mezi zeměmi, kde dlouhodobě pomáhá Charita Česká republika, je i Moldavsko. Třiapůlmilionový stát mezi Rumunskem a Ukrajinou je obvykle ve stínu mediální pozornosti, hovoří se o něm zpravidla v souvislosti s chudobou, oficiálně se označuje za nejchudší zemi Evropy. V jakých oblastech česká Charita působí a co konkrétně Moldavanům poskytuje? O tom jsme na Proglasu hovořili s její editorkou zahraničních témat Lenkou Pipkovou.

Charitní Oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce, jehož jedna z pěti stálých misí je právě v Moldavsku, se zaměřuje na práci se seniory. Jak Lenka Pipková vysvětlila, vlivem neutěšených poměrů v zemi odchází velká část mladých lidí do zahraničí a o jejich rodiče či prarodiče pak nemá kdo pečovat. Citelná je jak absence rodinných příslušníků, tak zdravotních sester a dalšího sociálního personálu. „Tamní senioři trpí osamělostí, nemá jim kdo udělat běžné věci jako úklid, nákup. Často ale také žijí v naprosto nevyhovujících podmínkách, v zimě například nemají dost topení či tekoucí teplou vodu,“ uvedla Pipková. Péči o seniora z toho důvodu v mnoha případech nelze provozovat v domácím prostředí. „Proto jsme v Moldavsku otevřeli tzv. centra domácí péče, kam se lidé sváží, dostanou tam péči a pak se zase dovezou domů,“ ozřejmila.

V posledních 15 letech se Charitě Česká republika podařilo otevřít 11 takových center, z nich čtyři provozuje a financuje sama, zbytek její moldavští partneři. Lenka Pipková odhaduje, že dohromady pomohou desítkám tisíc seniorů ročně.

Spektrum služeb je poměrně široké. „Jednak například umytí, učesání, manikúra, pedikúra, vyprání oblečení, zavezení do kostela, na úřad.“ Dále jsou to různé zdravotní služby, jako je třeba pomoc lidem trpícím cukrovkou, kterým pracovníci radí, jak si upravit jídelníček a obecně jak s nemocí žít.

Spolu s tamním ministerstvem zdravotnictví, práce a sociální ochrany zároveň usilují o změnu sociální legislativy. „Odhaduje se, že v sektoru zdravotně-sociálních služeb za posledních dvacet let z Moldavska odešlo zhruba 40 procent pracovníků. Zdravotní sestry tedy chybí, a proto jsme vytvořili novou profesi pečovatele.“ Na ni bude stačit absolvovat nepříliš náročný kurz a chybějící místa se tak doplní, uzavřela za Charitu ČR Lenka Pipková.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony