Bůh nás vede k míru, nikdy k válce, řekl papež František na úvod setkání náboženských vůdců

Bůh nás vede k míru, nikdy k válce, řekl papež František na úvod setkání náboženských vůdců
14. září 2022 Události Autor: Anežka Hlávková

Papež František je druhým dnem na návštěvě Kazachstánu. V rámci své 38. apoštolské cesty se v hlavním městě Nur-Sultanu ode dneška do zítřka účastní 7. Kongresu představitelů světových a tradičních náboženství. Kvůli bolestem kolena je na invalidním vozíku, včera se po příletu vydal na jednání s kazachstánským prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem.

Ten dnes při zahájení kongresu řekl, že nyní „čelíme velké nerovnosti v rozvoji světa. Na co se můžeme spolehnout v těchto obtížných dobách? Na dobrou vůli, dialog a spolupráci. Nemáme žádnou jinou garanci pro úspěch. Kazachstán vždycky tyto snahy podporoval a vždy to bylo uprostřed dohod u společného stolu v mezinárodním společenství, aby se vyřešily problémy. V této chvíli se musíme vrátit k humanistickým ideálům a k nim přispívají také tradiční náboženství: absolutní hodnota každého života, respekt vůči druhému, vzájemná pomoc, otevřenost, rovnost, spravedlnost a nové vybudování bezpečnostního systému.“ To je podle něj důvodem pro toto setkání morálních autorit a duchovních vůdců. „Právě proto bych chtěl zdůraznit velmi významnou přítomnost papeže Františka a vrchního imáma Ahmeda al Tajíba a jejich dokument o lidském bratrství a o společném životě,“ řekl prezident Kazachstánu, největší středoasijské země bohaté na přírodní zdroje. Má necelých 19 milionů obyvatel, z nichž 70 % tvoří sunnitští muslimové a 26 % křesťané. Ke katolictví se hlásí méně než procento obyvatelstva.

V úvodu dvoudenního kongresu dnes dopoledne označil papež František Boha za Boha Pokoje. „Vede nás k míru, nikdy k válce. Usilujme tedy, aby se vyřešily konflikty, ale ne nekonečnou mocí zbraní a výhružkami, ale těmi jedinými prostředky požehnanými nebem – a těmi jsou setkání, dialog, trpělivé jednání, které dál pokračuje, když myslíme na děti a na mladé generace,“ apeloval František. Svatý otec už dříve avizoval, že bude na kongresu diskutovat například s představiteli islámu nebo ruské pravoslavné církve na téma podpory míru ve světě. Setkání se neúčastní ruský patriarcha Kirill, který cestu na náboženské shromáždění minulý měsíc bez vysvětlení zrušil. Možnost takové schůzky byla ostře sledovaná především kvůli nynější ruské invazi na Ukrajinu, kterou Svatý otec odsoudil, zatímco nejvyšší představitel ruského pravoslaví ji opakovaně podpořili.

Dnes se za mír na Ukrajině modlí lidé v Evropě. Katolická společenství se o dnešním svátku Povýšení svatého Kříže spojují při tiché adoraci. Iniciativu zaštiťuje Rada evropských biskupských konferencí v čele s jejím předsedou Gintarasem Grušasem. Apel podpořil předseda České biskupské konference, arcibiskup Jan Graubner. Vybízí k nejméně hodinové společné eucharistické adoraci všechny tuzemské farnosti, ve kterých je to možné. Římskokatolická církev na  Ukrajině uzavírá právě dnes zvláštní Rok svatého Kříže. Biskupové budou společně slavit mši svatou a křížovou cestu ve svatyni Umučení Páně v Šarhorodu ve Vinnické oblasti. My se k úmyslu připojíme ve vysílání Proglasu modlitbou růžence od 18 hodin.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony