V Kazachstánu se konají modlitby za mír

V Kazachstánu se konají modlitby za mír
8. ledna 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Navzdory nepokojům v Kazachstánu křesťanské církve v zemi pokračují ve své činnosti. Pomocný biskup katolické arcidiecéze v hlavním městě Athanasius Schneider na twitteru sdělil, že se nadále konají bohoslužby a věřící se modlí za mír.

Moskevský patriarcha Cyril I. vyjádřil u příležitosti ruských pravoslavných Vánoc znepokojení nad "vážným občanským konfliktem" v sousední zemi. Před tím ve středu kazašský pravoslavný metropolita Alexandr ve videoposelství žádal konec "podněcování bratrovražedných konfliktů" a vyzval k modlitbám.

Při nepokojích v Kazachstánu zemřelo 26 demonstrantů a 18 policistů či vojáků, zatčeno bylo kvůli protestům na 4400 lidí, informovala dnes agentura AP s odvoláním na ministerstvo vnitra země. Úřady zatkly i expremiéra a bývalého šéfa kontrarozvědky Karima Masimova, jehož podezírají z velezrady. Podle některých zdrojů byla i dnes v metropoli Almaty slyšet střelba. Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev údajně telefonicky sdělil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že situace se uklidňuje.

Bývalou sovětskou republikou už několik dní otřásají masové protesty a nepokoje proti autoritářské vládě. Asi 70 procent z více než 18 milionů obyvatel Kazachstánu tvoří píše Kathpress  Katolíků tam podle Catholic News Agency žije odhadem 250 000, z nich mnozí jsou etničtí Poláci, Němci a Litevci. Jejich počet výrazně vzrostl v důsledku deportací za Stalinovy vlády. Většina kazašských katolíků je latinského obřadu, ale žije zde také menšina východního obřadu čítající přibližně 3 000 osob.

V září se v zemi má konat sedmé setkání náboženských lídrů za účasti moskevského pravoslavného patriarchy Kirilla. 

Zdroj: Kathpress, CNA

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony