Brazilští biskupové požadují vysvětlení skandálu s vakcínami

Brazilští biskupové požadují vysvětlení skandálu s vakcínami
10. července 2021 Události Autor: Dominik Číž

Brazilští biskupové požadují úplné vyšetření skandálů kolem nákupu vakcín proti koronaviru. Nedávno vyšly najevo nesrovnalosti při objednávkách neschválené indické vakcíny Covaxin, na kterých podle informací agentury Kathpress snažili vydělat spojenci prezidenta Jaira Messiase Bolsonara.

"Brazilská demokratická společnost v současné době prochází jednou z největších výzev ve své historii. Závažnost tohoto okamžiku vyžaduje od všech odvahu, rozum a rychlou úpravu směru," napsali biskupové ve svém otevřeném dopise. Podle nich je třeba učinit všechno pro nezávislé a nestranné vyšetřování "bez ohledu na důsledky, které z něj mohou vyplynout".

Úředníci ministerstva zdravotnictví jsou podle agentury Kathpress kromě toho vyšetřováni i v případě pochybného nákupu dávek vakcíny AstraZeneca. Postup vlády prověřuje výbor brazilského Senátu. Prezident Bolsonaro může čelit pokusu o odvolání, tzv. impeachmentu. Zatím na otázky výboru ohledně toho, co se stalo, odpovědět odmítl. 

Podle brazilských biskupů jsou obvinění závažná i kvůli tomu, že je Brazílie s více než půl milionem obětí koronaviru druhou nejvíce postiženou zemí na světě. Prezident Bolsonaro podle médií nebezpečí viru dříve bagatelizoval, bránil opatřením a oddaloval nákup vakcín.

Zdroj: Kathpress

foto: pixabay