Biskup Tomáš Holub předá velikonoční várku plzeňského ležáku papeži Františkovi

Biskup Tomáš Holub předá velikonoční várku plzeňského ležáku papeži Františkovi
19. dubna 2022 Události Autor: Adéla Wachtarzová

Do Vatikánu dnes odlétá plzeňský biskup Tomáš Holub, aby tam dovezl velikonoční várku Plzeňského Prazdroje. Společně s ním odcestuje bývalý vrchní sládek Václav Berka. Pivo předají zítra při generální audienci papeži Františkovi. Tradice vznikla za předchozího biskupa Radkovského (na fotce).

"Láhve před zhruba pěti týdny požehnal biskup Tomáš Holub, respektive požehnal ty základní suroviny, ze kterých se pivo vaří," řekl Proglasu mluvčí plzeňské diecéze Pavel Říha. Počet lahví odpovídá tradičně letopočtu, letos je jich tedy 2022 o objemu půl litru.

V zásilce se nachází i osobní dar v podobě unikátní designové lahve, kterou vytvořila přední česká designéra Lucie Koldová. "Deset těchto lahví se loni vydražilo za dva miliony korun ve prospěch Centra Paraple. Do Vatikánu poputuje poslední, jedenáctý exemplář," uvedl sládek Václav Berka pro portál plzen.cz.

"Tato tradice vznikla už za prvního plzeňského biskupa Františka Radkovského," doplnil Říha. Plzeňský ležák si ostatně nechal do Vatikánu posílat na doporučení svých lékařů papež už Lev XIII. na přelomu 19. a 20. století. "Jsme moc rádi, že jsme letošní rok opět mohli na tradici navázat, protože kvůli covidovým opatřením tento náklad poslední dva roky nemohl odjet," dodal mluvčí plzeňské diecéze Pavel Říha.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony