Ani se nenaděješ a změní se epocha - úvaha ke konkláve

Že se výrazně změnila doba za necelých 27 let oddělujících volbu Jana Pavla II. a Benedikta XVI., asi nelze zpochybnit. Že v jistém smyslu proběhla určitá výměna epoch i mezi letoškem a posledním předchozím konkláve v roce 2005, zkusí naznačit následující úvaha.
Konkláve, které rozhodlo o dosazení Benedikta XVI. na Petrův stolec, probíhalo v závěrečné etapě éry, která by snad mohla být nazvána jazykově nehezky, ale popisně jako před-multimediální. Takový internet v té době už dávno zdomácněl i ve své vysokorychlostní formě, ale videopřenosy online ještě nepatřily k běžné aktivitě zpravodajských médií, a tak záběry kamery namířené na komín Sixtinské kaple měly v sobě jakýsi nádech pololegality a nezaslouženosti. Nyní se uživatel nanejvýš vzmůže na hněv, když se webová aplikace umístěná na stránkách Svatého stolce pomalu aktualizuje nebo zasekává.
Dnešnímu televiznímu divákovi zhýčkanému různými programovými odnožemi hlavních tuzemských gigantů může přijít neuvěřitelné, že před necelými osmi roky měla Česká televize dva programy, čímž se lišila od všech ostatních vysílatelů, kteří měli jeden jediný kanál. A přece tomu tak bylo, byť je třeba dodat, že současnost už klepala na dveře, neboť zpravodajská ČT24 zahájila vysílání krátce na to (2.5.2005) a křesťansko-rodinná Noe v té době nebyla nereálným snem, ale projektem nachystaným na ostrý provoz (ten vypukl v květnu 2006). Možnost nahlédnout do zákulisí papežské volby tomu odpovídala - obrazově se omezila na několik zpravodajských šotů a divák tehdy pociťoval vděk vůči vedení ČT, že zařadila přímý přenos pohřbu Jana Pavla II. a mimořádný vstup z Vatikánu při oznámení výsledků konkláve - dnes to považuje za naprostou samozřejmost.
Se stejným pocitem přijímá vzkazy a fotografie šířené samotnými kardinály před vstupem do Sixtinské kaple na sociálních sítích, kde také sdílí více či méně vtipné obrázky a skupinové aktivity, jež se vyjadřují k probíhající papežské volbě. Ačkoli v roce 2005 už na trhu byly mobilní telefonní přístroje umožňující mnohem širší aktivity než volání, psaní SMS a budíku či kalkulačky, pro průměrného uživatele byl vrcholem technického pokroku fotoaparát a barevný displej. Pro aplikace nabízející on-line sledování komínu Sixtinské kaple tehdy ještě čas nenazrál, dnes je miliónům vlastníků tzv. chytrých telefonů nabízí samotný vatikánský zpravodajský portál, který ostatně v roce 2005 také neexistoval.
Na co tyto skutečnosti poukazují? Jen tak mimochodem i na to, že realitě neodpovídá tvrzení, že pontifikát Benedikta XVI. trval "pouhých" necelých osm let - ve skutečnosti šlo o časový úsek, který v mnohém přelomově změnil způsob komunikace mezi lidmi (kromě jiného). Při pohledu na současné dění také naznačují, že samotné změny, které také bezpochyby nahrávají bulvarizaci či ztrátě soukromí, konkláve nepoškozují. Pohled zblízka na kardinály skládající předepsaný slib a přímé přenosy ze svatopetrského náměstí věřícím katolíkům pomáhají prožívat sounáležitost s voliči pontifika, když mohou výzvu "extra omnes" před zavřením brány Sixtinské kaple vztáhnout na sebe. Ostatním - alespoň těm, kteří chtějí vidět a slyšet - pak ukazuje hodnotu uzavřeného jednání a hranice současných zvyklostí obšancovat vše kamerami a diskrétnost považovat za velmi relativně hodnocenou vlastnost. Nakonec trpělivost, s níž je třeba čekat na rozhodnutí kardinálů, je také hodnotou, které se někdy při přemíře mediálních aktivit v okolí nedostává, buďme tedy rádi, že se při sledování konkláve nabízí.
Filip Breindl
P. S. Článek můžete komentovat na webu Proglasu nebo na profilu rádia či autora na Facebooku. Pusťte si k jeho čtení nějakou vhodnou píseň o plynutí času, Vatican player nemusíte vypínat.