Věra Jourová: Bránit ženám v kariéře je nespravedlivé a ekonomicky krátkozraké

U příležitosti Mezinárodního dne žen jsme v relaci 13+ hovořili s místopředsedkyní Evropské komise a eurokomisařkou pro hodnoty a transparentnost Věrou Jourovou o současném postavení žen.
Věra Jourová upozornila, že ženy stále čelí nerovnému zastoupení ve vysokých funkcích, v politice nebo ve vyšších místech justice. Kromě toho na ženy dopadá větší zátěž při péči o rodinu, z čehož následně vyplývá jejich nižší platové ohodnocení.
Podle statistik ženy v zemích Evropské unie mají v průměru o 14 % nižší plat než muži. V České republice je příjem žen o 22 % nižší. Z těchto důvodů Evropská komise minulý týden zveřejnila návrh směrnice o platové transparentnosti. Ten počítá s povinností pro zaměstnavatele poskytnout uchazeči o práci informaci, kolik na zmíněné pozici průměrně berou muži a ženy. “S tím, že stejná práce mužů a žen je rozdílně odměňovaná, se potýkáme dlouhodobě. Považuji proto za správné, aby ženy měly možnost zeptat se, jaké jsou v jejich zaměstnání platové hladiny. Určitě nejde o to, aby se zveřejňovaly platy konkrétních lidí. Záměrem této směrnice je, aby ženy měly lepší přehled a aby se mohly lépe bránit,” objasnila ve vysílání Proglasu Věra Jourová.
Místopředsedkyně Evropské komise k tomu také dodala, že ve společnosti by neměl převládat názor, že muž se na určitou pozici hodí lépe jen proto, že je muž: “Kvůli těmto předsudkům se ženy stále nedostávají do vedoucích funkcí. Byla jsem toho svědkem ne jenom na vlastní kůži, ale také se o této neférovosti dozvídám od mnoha žen. Je nespravedlivé odhánět od možnosti kariérního růstu ženy, které mají vzdělání, ctižádostivost a další předpoklady. Zároveň je to ale i ekonomicky nerozumné a krátkozraké.”
V závěru relace 13+ potom Věra Jourová vyzdvihla práci všech žen, které se v současné době podílejí na zvládání koronavirové krize: “Přeji všem těmto ženám, aby vydržely náročné tempo a aby jim společnost následně toto jejich nasazení oplatila.”
foto: Evropská komise