Tomáš Kraus: Některé konspirační teorie a narážky připomínají 30. léta

"Snažíme se i po těch mnoha letech upozornit na to, že věci, které vedly k této události, jsou bohužel aktuální. Nesmíme zapomínat na to, co se odehrávalo a vždy je třeba si připomínat kořeny, které k této události vedly, protože v mnohém můžeme v současné situaci některé příznaky také vysledovat," řekl tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus, s nímž jsme hovořili o dnešním výročí říšského protižidovského pogromu, takzvané křišťálové noci z listopadu 1938.
"Objevují se různé konspirační teorie a narážky, které nám bohužel připomínají 30. léta," řekl Tomáš Kraus s tím, že podobné protižidovské projevy lze pozorovat na západ i na východ od našich hranic. "Pozorujeme to se znepokojením. Nás se to zatím až tak netýká, ale je to otázkou času. Víme, že podobné projevy nenávisti se velmi zintenzivňují v dobách krize. Teď jsme bohužel na začátku krize, která bude ekonomická, sociální," připomíná Kraus situaci kolem pandemie koronaviru. I tuzemská Federace židovských obcí, která monitoruje antisemitské projevy, zaznamenala loni značný nárůst takových projevů na internetu, jak informovala ve své výroční zprávě. "Neustále ale z toho české prostředí a česká společnost vychází se ctí," komentuje tajemník Federace židovských obcí relativně malá čísla.
V našem zpravodajství jsme zaznamenali omluvu protestantské církve v Nizozemí za rozdělení společnosti, které v minulosti vedlo k izolaci židovských obyvatel, za nečinnost v době německé okupace a za malou pomoc lidem, kteří se vraceli po válce, a zároveň závazek podílet se s židovskou obcí na předcházení antisemitismu. "Taková spolupráce u nás funguje 30 let," reagoval ve vysílání Tomáš Kraus a jako příklad uvedl Červenou středu, společný projekt České biskupské konference, Ekumenické rady církví a Federace židovských obcí, který 25. listopadu připomene lidi pronásledované ve světě pro svou víru.
Okolnost související s 9. listopadem 1938, která by podle Krause neměla zapadnout, je průběh protižidovského pogromu s ničením synagog a obchodů na území současné České republiky - ve městech, která po záboru Sudet připadla německé říši. V plamenech skončily například židovské svatyně v Liberci, Chebu či Opavě. "Toto byl takový první projev nacistické zvůle, který vedl k nechvalně známým koncentračním táborem a vůbec událostem, které si připomínáme pod souhrnným pojmem holokaust," říká Tomáš Kraus.
ilustrační foto: Pixabay