Šlechtictví k němu patřilo, říká o biskupu Lobkowiczovi autorka knižního rozhovoru

S včera zemřelým ostravsko-opavským biskupem Františkem V. Lobkowiczem vydala před pěti lety knihu rozhovorů s názvem Popel jsem a popel budu. Jak na společné setkávání a biskupovu osobnost Eva Muroňová vzpomíná? „Byl to člověk vztahu a mluveného slova,“ řekla v dnešním pořadu 13+.
Západočeský rodák, potomek starého šlechtického rodu František Václav Lobkowicz, byl na kněze vysvěcený v 70. letech a kněžsky začal působit v současném Moravskoslezském kraji. Po revoluci se nejdříve stal pomocným biskupem pražské arcidiecéze a v roce 1996 ho papež Jan Pavel II. pověřil vedením nově ustaveného biskupství v Ostravě. Eva Muroňová sama byla v minulosti tamní zaměstnankyní. „Kniha byla pro mě trochu odvážný krok, ale jsem ráda, že jsem se ho odvážila. Tehdy jsem opouštěla po dlouhém čase biskupství jako zaměstnavatele, tudíž jsem měla bezpečný odstup, ale zároveň i důvěru toho prostředí,“ vysvětluje. Rozhovory poté vznikaly při osobních setkáních. „Chronologicky jsme procházeli témata a o každém mi řekl něco od srdce. Neumím říct, že by pro něj bylo něco těžšího. Já byla taky docela spontánní v kladení otázek, protože jsou tam někdy zajímavé drobnosti z jeho života. Dozvíte se třeba, že byl barvoslepý a jahůdku v lese by nenašel. Ale také třeba jeho představy, jaké to bude v nebi a co by si přál zahrát na pohřbu,“ zmínila autorka.
Uvedla také, že se v osobnosti biskupa Lobkowicze projevil původ ze šlechtické rodiny. „To byla věc, kterou jsem po rozhovorech pochopila jasněji. Šlechtictví k němu patřilo. Tohle byla kvalita jeho osobnosti, která je velice vzácná. Má to hodně rovin, ale ta nejdůležitější a nejaktuálnější pro svět byla, že s přibývajícím majetkem či vlastnictvím naskakuje především odpovědnost a dlouhodobý plán," popsala Eva Muroňová.
Jaký dětský sen si biskup Lobkowicz ve stáří splnil? Měl potřebu do podoby společné knihy zasahovat? A proč byla nazvána takto? Dozvíte se v celém rozhovoru v pořadu 13+, který najdete v našem audioarchivu nebo podcastových aplikacích.