Na věčnost odešel František Václav Lobkowicz, historicky první biskup v Ostravě

Na věčnost odešel František Václav Lobkowicz, historicky první biskup v Ostravě
17. února 2022 Události Autor: Filip Breindl

Ve věku 74 let zemřel první a dosud jediný sídelní biskup ostravsko-opavské diecéze František Václav Lobkowicz. Západočeský rodák, potomek šlechtického rodu se po kněžském svěcení v 70. letech dostal do současného Moravskoslezského kraje, na začátku 90. let byl jmenován pomocným biskupem pražské arcidiecéze a v roce 1996 ho papež Jan Pavel II. pověřil vedením nově ustaveného biskupství v Ostravě. 

"Viděli jsme se naposledy v pondělí, když odjížděl do nemocnice. Zaopatřil jsem ho svátostmi, rozloučili jsme se. Odjížděl sice s bolestmi, ale také s úsměvem," popisuje biskup Martin David, který byl předloni jmenován apoštolským administrátorem a pověřen řízením diecéze, jejíž sídelní biskup nemohl kvůli zdravotním obtížím tuto službu vykonávat. "Stále tady zůstával, byl diecézním biskupem, tak to lidé brali a často se ptali, jak se mu daří. Jeho přítomnost v diecézi byla stále citelná a vnímatelná," dodal biskup David.

Proglasu řekl, že zítra začnou přípravy pohřbu biskupa Františka Václava Lobkowicze. Termín zatím není znám. Biskup Martin David zůstává apoštolským administrátorem diecéze, mění se pouze titul "sede plena" označující působení za života sídelního biskupa. V krátkém rozhovoru pro Proglas připomněl, že od biskupa Lobkowicze přijal jáhenské, kněžské i biskupské svěcení a oceňuje jeho přínos pro vybudování nejmladší tuzemské katolické diecéze. "Myslím, že právě takové budovatelské nadšení a entuziasmus je tím otiskem, který zde po něm trvale zůstává. Bylo to vidět i v posledních letech jeho života, kdy se nevzdával a chtěl sloužit dále," uvedl biskup David a dodal: "Mnozí ho znali jako člověka, který se velice rád setkával s lidmi, měl spoustu nejrůznějších kontaktů, a to nejen mezi věřícími. V celé společnosti byl velice uznávaný, respektovaný, známý." 

Biskup Martin David uzavřel rozhovor pro Radio Proglas osobní prosbou: "Chtěl bych požádat všechny posluchače, ať už z naší ostravsko-opavské diecéze nebo odkudkoli, o modlitbu za zemřelého biskupa Františka Václava Lobkowicze a také za to, aby naše diecéze po něm dostala dalšího dobrého biskupa."