Kdo bude novým pražským arcibiskupem a proč jeho jmenování vázne?

Česká katolická církev stále s napětím vyčkává, koho Vatikán vybere jako nového pražského arcibiskupa. Jeho nalezení za svůj úkol považoval také bývalý nuncius u nás Charles D. Balvo, který byl nedávno převelen do Austrálie. Spekuluje se o několika jménech, rodí se různé teorie. Jak to, že je kolem výběru nového českého primase taková mlha? A proč je vlastně tento úřad vnímaný jako tolik důležitý? O tom jsme v pořadu 13+ hovořili s církevním komentátorem, publicistou a pedagogem Jiřím Zajícem.
Ten si množství otazníků a nejasnosti kolem jmenování nového pražského arcibiskupa vysvětluje takto: „Je to jednak proto, že samotný proces je tajemný, to je specialitou katolické církve, že některé věci, které by z hlediska občanské společnosti měly být transparentní, řeší úplně jiným způsobem. Současně jsme v situaci, kdy už skoro čtyři roky uplynuly od doby, kdy současný arcibiskup Dominik Duka podal kvůli věku rezignaci. Tak dlouhá doba není úplně běžná. Už jen to vyvolává napětí,“ glosoval.
Proces výběru biskupa v římskokatolické církvi probíhá tak, že nuncius předloží papeži jména tří možných kandidátů, které vybere na základě porad s takzvanými konzultory, což jsou osoby nominované biskupy dané země. Nuncius sám pak přidá svůj názor. Apoštolský stolec poté na základě toho vybere jednoho člověka, který následně má možnost úřad z vážných důvodů odmítnout. Tím by se na řadu dostal další kandidát. Znamená podle J. Zajíce odchod nuncia Balva z Prahy, že svůj úkol splnil, tedy že je proces výběru nového arcibiskupa u konce?
„To bych taky rád věděl. Nebyl jsem vybrán ani mezi ony konzultory, takže jsem na tom podobně jako deset milionů Čechů. Balvův přesun do Austrálie je překvapením, jeho mise se jeví jako neuzavřená. Arcibiskup tu ještě není a on už je pryč. To může znamenat leccos, slyšel jsem, že vůbec neuspěl, pak tu kolují různá jména, ale také to může znamenat, že už je hotovo. Naše sestry salesiánky, které měly před několika málo týdny kapitulu v Římě, říkaly, že je papež osobně navštívil a prosil je, aby se modlily, protože se zrovna vybírá pražský arcibiskup. Někteří si mysleli, že to jméno bude zveřejněno dnes. Situace je tedy velmi nejasná,“ shrnul komentátor.
Osobně považuje za jediného „typově přiměřeného člověka“ mezi sídelními biskupy Tomáše Holuba z Plzně. „Jak z hlediska jeho vystupování vůči církvi, tak vůči společnosti. Z těch ostatních jsou tu lidé jako například Benedikt Mohelník, který by podle mého soudu byl dobrý tip,“ uvedl. Podle Zajíce však bude výběr nového arcibiskupa signifikantní, protože se na něm ukáže, jak se bude česká katolická církev v budoucnu vyvíjet. „Typově by to měl být člověk, který je v pohledu na církev spřízněný se současným papežem, tedy ne ten, který by přijel na Pražský hrad ve zlatém kočáře. Zároveň by měl mít ve společnosti respekt a autoritu a, jako třeba Miloslav Vlk, být schopný říct představitelům politického a společenského života: ‚Co děláte, je špatně.‘ To se v posledních letech nedělo, i když těch přešlapů ve společnosti bylo hodně. Kdo to bude, významně určí i další vývoj církevního dění u nás,“ uzavřel publicista Jiří Zajíc.
Koho by osobně na arcibiskupském stolci viděl nerad? Proč je podle něj pražský arcibiskup v něčem důležitější než předseda biskupské konference? A v čem si myslí, že kardinál Dominik Duka pochybil? Dozvíte se v celém rozhovoru, který si můžete přeposlechnout v našem audioarchivu nebo podcastových aplikacích.